Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kent Müzesi envanterini mahalleler ile geliştiriyor
Başkan Çetin Hayırseverlere Plaket Takdim Etti
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TERÖRLE MÜCADELEYE “TAM GAZ DEVAM”

TERÖRLE MÜCADELEYE “TAM GAZ DEVAM”
TERÖRLE MÜCADELEYE “TAM GAZ DEVAM”
15.04.2016 / 14:10


Başbakan Ahmet Davutoğlu Kocaeli Gençlik Çalıştayı’nda konuştu.Biz seçimi bitirdik ama sanki kampanya devam ediyormuş gibi yollara devam ediyoruz. Mardin, Van, Bingöl, Silopi, Diyarbakır, Şanlıurfa’dan sizlere selamlar getirdim. Şehitler ölmez, vatan bölünmez diyen haykıran Diyarbekirlilerden Kocaeli’ye selam getirdim. Cumayı burada kılacağım ondan sonra da Düzce’de olacağım. Biz özgür, donanımlı, kendine özgüven bir gençlik hedefledik, hamdolsun bu gençliği karşımızda görüyorum. Bizim ülkemiz için hayallerimiz var, hayali, rüyası olmayanlar utansın. Biz birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye etmek üzere biraraya geldik.Doğruları telkin etmek için biraraya geldik. Gençler son nefesinize kadar birbirinize güzel ahlakı, hikmetli sözü, sabrı, aklı tavsiye edin. Hiçbir zaman enerjinizi kaybetmeyin, inancınızı yetirmeyin, moralinizi bozmayın. AK Parti’nin aziz gençliği olarak bıkmadan, usanmadan ideallerinizin peşinden gidin. Başınız hep dik olacak gençler. Siyasi ve ekonomik reformlarla Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırdık. Siz gençlerimizin daha aydınlık bir Türkiye’de yaşamanız için çaba gösterdik. Demokratik istikrarla gurur duyuyoruz. Değerli genç dava arkadaşlarım, Kocaeli’nin ak yürekleri, ak yiğitler Allah’a şükür bizim mayamız sağlam. Bunu daha da güçlendireceğiz. Lise 1’den itibaren hafta sonları kendi klasiklerimi okurdum. Bazen eski camilerinin külliyelerinin bir köşesinde, kahvehane köşelerinde oturur, klasikleri okurdum. Biz 70 yıllarda yola çıktığımızda klasiklerimiz dahi elimizden alınmıştı. Hepsini tırmalayarak, sürünerek elde edip takip etmeye çalıştım. Temel klasik, tarih, felsefe, hikmet, irfan dersleri yapardık Boğaziçi Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımla. Artık büyük salonlarda bu eğitimi yapıyoruz. Sizi uykusuz bırakacak kadar bir ilim aşkı olmadıktan sonra bu eğitimden istiade edemezsiniz. Birbirinizi eğitin, birbirinize ders verin. Gruplar halinde oturup eserleri tartışın.
Biz Batılılaşmayı, geri kalmışlığı, entelektüellerin neden yabancılaştığını tartışırdık. Bazen münanzaralar yapardık. Lisede farklı görüşteki arkadaşlarla münanzaralarda bulunurken İstanbul Sarayburnu'Ndan Bakırköy'e kadar yolda bir arkadaş bir konuyu ben bir başka konuyu konuşurdum. Hitabetinizi geliştirin. Bilgi birikimini, iletişiminizi geliştirin. Kitaptan daha aziz bir dost yoktur. Kitap okumayı aranızda yaygınlaştırın.


Doğu ve Batı klasikleri mutlaka okuyun. Bütün kitaplar bir kitabı anlamak içindir, kelam-ı kadimi hiçbir zaman elinizden, yüreğinizden eksik etmeyin. Bizler Necip Fazıl'dan, Kemal Tahir'den, Said-i Nursi'den, Nuri Pakdil'den, Mehmet Akif'ten, Kemal Tahir'den çok beslendik. Düşünce ekollerini, sanat akımları, estetik ekolleri bilmek ve beslenmek durumundasınız. Dünyadaki bütün gelişmeleri doğru anlamanız için, sevginin muhabbetin kıymetini bilmeniz için araştırın, birbirinizin sadece kankası olmayın, aynı zamanda dava, ahlak, ilim kardeşi olun. Ne kadar okursanız okuyun hep talebe olduğunuzu unutmayın. Bana hoca diyorsunuz son nefesime kadar ben de bir talebiyim. Yeni bir şey isteği hissetmediğinizde hocalığınız bilen. Mutlak ilim Allah'ındır. Esmaül Hüsna'yı gönlünüze zihninize yazdığınızda her şey ayrı olacaktır. Ne mutlu ki gençlik çalıştayı programında alternatif üniversitenin nüvesini gördüm. Bir an önce ben de istifade edeyim diye birçok işi bıraktım ve buraya geldim. Hiç beklemediğiniz anda haber vermeden gelir, sizinle ders yaparım. 


Sizlerden her bir insana kucak açmanızı hiç kimseye sırtınızı dönmemenizi rica ediyorum. Sizden farklı fikirlere sahip olanlarla medeni diyalog kuracaksınız. Tartışan, eleştiren ama birbirini bu ülkenin genci olarak bir yaklaşımı benimseyin. Çatışanlara karşı muhabbeti, tartışmak yerine hakaret edenlere karşı edebi öğreteceksiniz. Her bir genci kazanmak için çaba sarfedeceksiniz. Gençliğinizi, enerjinizi hayırlı yollarda sarfedin. Kadınlara ve yaşlılarımıza hürmetten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Çocuğa ve kadına karşı kim şiddet uygular, gayri ahlaki bir tutuma girerse göreviniz onu durdurmak ve tavır almanızdır. Her türlü ayrımcılığın karşısında olun. O kürttür, sünnidir, alevidir dendiğinde dönün biz kardeştik, kardeşiz ve kıyamete kadar da kardeş kalacağız diye haykırın Hz. Muhammed'in ünvanı 'Muhammedel emin'di. Siz de emin olun, adil olun, güvenilir olun. Bu ülkeyi Muhammed'ül eminin yolundaki emin ellere size teslim etmek istiyoruz. Bu millet için, bu ülke için fikir çilesi çekin, ter dökün. Ben AK Parti gençliğinde kariyerizm görmek istemiyorum, dava aşkıyla yola çıkın ve her makamın hakkını verin. Merhamet ve şefkat sahibi olun. Yetimlere ihtimam gösterin.


CAMİ BOMBALAYANLAR BİR ANDA ÜÇ AYLARI HATIRLADI


Suriye'den gençlere karşı elinizi uzatın. Her bir kardeşim bir muhacir kardeşini kendisine kardeş kılsın. Doğu Batı ayrımı etmeden bütün insanlık klasiklerini okuyun. Türkiye'nin birliğine, beraberliğine kasteden hain terör örgütüne karşı mücadelemiz kesintisiz sürüyor. Teröre karşı Cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini veriyoruz. Mücadele veren her kişinin alınlarından öpüyorum. DEAŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinde yeralan Türkiye dünyaya mücadelenin nasıl verildiğini gösteriyor. Artık bitme aşamasına gelen örgüt ve destekçileri her sıkıştıklarında yeni oyunlara yelteniyorlar. Camileri yakan, minarelerde ezanı susturup kendi marşını okutanları görüyoruz. Cami bombalayanları destekleyenler bir anda Cuma namazını, üç ayları hatırladı.  Diyarbakır'a giderken 7 kardeşimizi şehit ettiler. Muhtamelen 'Başbakan Diyarbakır'a gelmekten vazgeçebilir' diye. Biz son nefesin ancak Allah'ın elinde olduğunu biliriz. Ertesi gün 4 bakanla değil 9 bakanla gittim Diyarbekir'e. Eşimle, arkadaşımla gittim. Ne güzel ki cuma çıkışında onbinlerce Diyarbekirliye hitap etmedim. Hiç kimse beni protesto etmedi, eylemler olmadı. Bu ülkenin insanı kimin onlara aşkla bağlı olduğunu, barış için çalıştığını, kimin hayatı boyunca Cuma kaçırmadığını, kimin de cuma namazını siyasi istismar amacı yaptığını bilir. 


Bu ülkenin şehirleri, ilçeleri, köyleri, ovaları, dağları teröristlerden son santimetresinden temizlene kadar mücadelemiz kararlıkla süreceğiz. AK Parti milletvekilleri yekvücut olarak 316 imzayla fezlekelerin yargıya intikalini sağlayacak düzenleme için teklif verdiler. Teröre destek verenleri ve diğerlerin fezlekelerine izin verilmesi yönünde 316 imza verildi. Dokunulmazlıkların siyasetin onuru için gerekli olduğuna inanıyoruz. Ancak siyasetin kirlenmesine kılıf olmasını kabul edemeyiz. Bu ayrıcalığı terör destekçisi için istismar edilmesine asla izin veremeyiz. Bu gerekçelerle dokunulmazlıklarla ilgili milletimizin beklediği adımı attık. Bahaneleri boşa çıkarmak için bütün fezlekelere yargı önünü açtık. Onlar AK Parti korkar dediler, biz Allah ve milletten başka kimseye hesap vermeyiz. Allah'tan başka kimseden korkmayız. Onlar meydan okudu biz 'hodri meydan' dedik. Meclise verilen teklifin artında bütün AK Partili milletvekillerinin firesiz imzası var. Muhalefetin korkusu yoksa hiç lafı uzatmadan bu teklife destek vermesi lazım. 


Önce teklife destek vermeyeceğini açıklayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu daha sonra destek verdi. Çünkü kaçacak delik kalmadı da ondan. Nereye kaçarlarsa sonlarına kadar takip eder hesabı sorarız. Halbuki birlikte teklif verelim dedik. Birlikte teklif veremediler. 316 yola çıkınca onlara da o yiğitlerin arkasına takılmak kaldı. Onlar hep bizim arkamızdan gelecek. Şimdi oylamalar esnasında bu tutumun gereğinin yapıp, yapmadıklarını göreceğiz. Muhalefet milletvekillerine sesleniyorum, gelin bu adımı atalım, teröre destek veren milletvekillerin dokunulmazlık zırhını kaldıralım, yargının yolunu açalım. Terör örgütü ve siyasi destekçileriyle kararlı bir mücadele yürütürken diğer taraftan yaraları sarmaya devam ediyoruz. 


İnşallah sivil anayasayı milletimizle buluşturacağız. Sizlere inanıyoruz ve güveniyoruz. 14 yılda sizler için birçok alanda çok önemli adımlar attık. Seçilme yaşını 25'e indirdik. Başörtüsü yasağını biz kaldırdık. Katsayı zulmünü ve farkını biz sonlardırdık. Üniversiteler konusunda büyük gelişmelere imza attık. Gençlerimizin yükseköğretime erişimi arttı. Yurtlarımızın yatak kapasitesini yüzde 54 arttırdık. Yurtlarımızı otel konforuna kavuşturduk. 5 adet sporcu fabrikasını bitirdik. Gençlik merkezini 219'a çıkardık. GENÇDES programı hayata geçiriyoruz. Yeter ki sizler özgün kabiliyetleri ortaya koyun. Biz söz verdik mi yaparız. 


Etiketler:
Bu haber toplam 7698 defa okundu


YAZARLAR