Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başbakan Ahmet Davutoğlu İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.
“Devletin nitelikleri tartışma konusu değil”
27.04.2016 / 14:20


Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’ndeki Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu. Anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, “Otoriter değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına yeni anayasada yer vereceğiz” diye konuşan Davutoğlu, devletin nitelikleri tartışma konusu omadığını belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:Milletin güvenini boşa çıkarmadık. 14 yıldır verilen emaneti hakkıyla yerine getirdik. AK Parti hem büyük köklü tarihimizin zafer yıllarını, İstiklal Harbi’nin güçlü vakar yıllarını temsil ediyordu. Kut’ül Amare, Çanakkale Zaferi’nde nasıl büyük zafere imza atıldıysa, Bağdat’ı savunmak için aziz ecdadımızın kazandığı büyük bir zaferdi.14 yılda AK Parti’ye karşı birçok kumpaslar kuruldu. Biz hiçbirisine prim vermedik, teslim olmadık. Bundan sonra da prim vermeyiz, teslim olmayız. AK Parti kadrolarının birbirine karşı muhabbeti, hem de milletimize karşı muhabbeti siyasetimizin omurgasıdır.
Çok seçimlerden geçtik. Seçimin öncesine, sonrasına bakın. Başkaları baş aşağı giderken, Türkiye AK Parti ile büyüyor. Kamuoyu anketleri de gösteriyor, trent AK Parti için yükseliş, diğer partiler iç kavgalarla enerjilerini tüketiyor.


"VERDİĞİMİZ ESERLER BİZİ ANLATIYOR"


Yaptığımız işler, verdiğimiz eserler bizi anlatıyor. Her hafta bir ilimizde, onlarca tesis ve yatırım açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu hafta sonu da Muş'ta olacağız. Hiç kimse, ihtimal vermiyordu. Türkiye ve Ankara'nın bu yoğun gündemi içinde, bir doğu bir batı ilinde olacağımızı söylemiştim.


Terörle kararlı bir mücadele yürütüyor, yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz. Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz.


'Milletimize verilmiş bir sözümüz var' dedik ve kendi anayasa taslağımızı hazırlamak üzere yola devam ettik. Geniş kapsamlı istişareler yaptık bu ay içinde. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Parti kurullarımızda enine boyuna sivil anayasamızı ve bu çerçevede yeni yönetim sistemi olarak başkanlık sistemini ele aldık. En sonunda hem bu istişarelere hem de AK Parti'nin daha önceki anayasa çalışmaları birikimine dayanarak anayasa yazım heyetimizi belirleyerek bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık. Kısa zamanda bunu tamamlayıp milletimizin huzuruna çıkacağız. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve senelerce enerjimizi alan tartışmalara dönmeyeceğiz. Milletimizin ihtiyaçlarını biliyor ve geleceğe yönelik bir anayasa hazırlıyoruz. Demokrasi ve hukuk devletinin gelişmesi için daima müşterek vicdanı esas alırız. AK Parti 14 yıllık iktidarı boyunca ayrıştırıcı değil birleştirici bir pratik ortaya koydu.


Devletin nitelikleri bizim için tartışma konusu değildir. Devletin nitelikleri AK Parti iktidarı sayesinde esas anlamına kavuşmuştur. AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir. Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır.


Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz.


Etiketler:
Bu haber toplam 5157 defa okundu


YAZARLAR