Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Ergene Belediyesi 132 Çocuğu Sünnet Ettirecek
Süleymanpaşa Belediyesi Yaz Okulu eğitime başladı
Ergene’de Çocuk Oyun Parkları ve Dinlenme Alanları Dezenfekte Edildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Benlerdeki bu değişimlere dikkat!

Benlerdeki bu değişimlere dikkat!
Benlerdeki bu değişimlere dikkat!
08.01.2018 / 14:40


Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek,  benlerin çoğu zararsız olsa da, bazılarının erken müdahale edilmediğinde yaşamı tehdit eden cilt kanserlerine dönüşebildiğine dikkat çekti. 
Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek,  benler hakkında bilgi verdi. “Birçok kişi de oluşan irili ufaklı benlerin çoğu zararsız olsa da, bazıları erken müdahale edilmediğinde yaşamı tehdit eden cilt kanserine dönüşebiliyor” diyen Uzm. Dr. Ertek, “Dünya genelinde görülme sıklığı hızla artan kanser türlerinden biri Malign Melanom'dur. Lezyonlarının % 70’i cilt üzerinde gelişirken % 30’u da bir ben üzerinde oluşuyor. Bu kanser türü hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılıyor” ifadelerini kullandı. 


Uzm Dr. Ertek şunları kaydetti: “Ciltte en önemli problemlerden biri leke gibi algılanan benler ya da benleri taklit eden deri kanserleridir.Çoğunlukla lekelere göre daha değişik yapılar olmalarına rağmen erken dönemde lekelere benzer yapılar şeklinde görünebilirler.Bu durum dikkatle takip edilmelidir. Şüpheli bir leke ya da benlerde bir değişim fark edildiğinde vakit kaybetmeden Dermatoloji Uzmanına görünülmelidir.


>>Benler genelde yuvarlak ya da oval şekilli, renkte genelde tek düze kahverengi tonlardadır. Asimetrik değişimler önemlidir.Dikkate alınmalıdır.


>>Kenar düzgünlüğü önemlidir.Çünkü benlerin kenarları düzgündür.Benlerde bir alanda çıkıntıların oluşması normal olmayabilir.


>>Çoğunlukla benler açık renkli olup tek bir tona sahiptir.Var olan renkte ben genelinde veya dar bir bölgesinde bir koyulaşma ya da renk değişiliği, birden fazla renk tonu varlığı tehlikeli olabilir.


>>5 mm üzerindeki benler incelenmesi gereken benlerdir.


>>Benlerin kaşınmaz ya da kanamaz.


>>Kişi de değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve pigmente olan bir lezyonlar varsa hemen uzmana danışmalıdır.


>>Açık tenli ve açık göz rengine sahip kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişilerin malign melanoma yakalanma riski diğerlerine göre daha yüksektir.


>>Benleri olan kişiler en az bir kez ayna karşısında benlerini kontrol etmelidirler.Yıllık olarak da dermatolojik muayeden geçmeleri gereklidir.


Etiketler:
Bu haber toplam 688 defa okundu


YAZARLAR