Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞMELİ 12 YILLIK EMEĞE YAZIK

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞMELİ 12 YILLIK EMEĞE YAZIK
17.03.2015 / 08:45
Bu yazıyı yazdığımın öncesinde, Tekirdağ Tuğlacılar okulundaki Yüksek okullara giriş sınavında yaşanan bir olay, “geleceğimizin teminatı çocuklarımızın kaderi, 12 yılın emeğinin tamamının bir anda yok sayılıp tek sınava mı mahkum edilmeli?” diye düşünmeme neden oldu.
Bir öğrencinin fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırılması, o sınıfta YGS sınavına giren çocukların psikolojisini ne kadar kötü etkileyeceği bariz ortadayken, 12 yıl okumuş, emek vermiş çocuklarımızın bir sınavla geleceğinin elinden alınma olasılığı ne kadar adil olabilir ki sizce? BENCE BU HİÇ DE ADİL BİR SINAV SİSTEMİ DEĞİL
Arkadaş, bu çocuklar 12 yıl boyunca okuyorlar, sayısız sınava giriyorlar, sayısız sözlü değerlendirmesine tabi tutuluyorlar ve çeşitli proje ödevi yapıyorlar. 12 yıl boyunca, emeklerini, zamanlarını, paralarını ve en önemlisi, 12 yıllık bir alınterini bir sınava yüklemek sizce ne kadar adil olabilir?
Yapmayın, etmeyin, çocuklarımızın 12 yıllık emeğini bir sınava kurban etmeyin.
Ambulansla hastaneye kaldırılan çocuğun gelecek planları ne olacak? İnşaat işçisi mi olacak, fabrika işçisi mi olacak, tarlada mı çalışacak, yoksa ailesi bir yıl boyunca dersaneye çuvalla para ödeyip gelecek yıl için bu çocuğu arap atı gibi yeni bir sınav yarışına mı sokacak?
-Ailesinden korkarak bu sınavda başarısız olan çocuğun sorumlusu kim olacak?
-Başaramadı diye intihar edecek (Allah korusun) çocuğun hayatının sorumluluğunun bedelini kim ödeyecek?
-O sınıfta bayılan çocuğun diğer sınava giren çocuklara etkisinin sorumluluk bedelini kim ödeyecek?
-En kötüsü de, bir çocuğun geleceğiyle oynamanın cezasını kim çekecek?
YAPMAYIN, ETMEYİN, ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİYLE OYNAMAYIN. 12 YILI DEĞERLENDİRİP, PUANLAMASINI ONA GÖRE BELİRLEYİP, SEÇME ŞANSINI ONLARA BIRAKIN. BELKİ HUKUKEN VİCDANINIZ RAHAT OLABİLİR AMA, BU SINAV SİSTEMİYLE BİNLERCE ÖĞRENCİNİN 12 YILLIK EMEĞİNİN BEDELİNİ ALLAH KATINDA ÖDEMEK ZORDUR.ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRİN.
UNUTMAYIN Kİ, ÇOCUKLARIMIZ BİRER FİDANDIR. BU FİDANLARI SOLDURMAYIN. YGS EZİYETİNE SON VERİN.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR