Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE ARICI MESLEKTAŞLARIM ADINA TEBRİK, TAKDİR VE TEŞEKKÜRLER

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE ARICI MESLEKTAŞLARIM ADINA TEBRİK, TAKDİR VE TEŞEKKÜRLER
27.03.2015 / 08:30
Trakya Demokrat Gazetemizde, uzun yıllardan beri, önceleri ilgimi çeken, güzel, duygusal şiirlerinden, sonralar yapıcı, yansız, samimi, eleştirel, uyarıcı yazılarından ötürü çok sevdiğim ve takdir ettiğim sayın Murat Ürtekin’in kaleminden, biz Trakyalı arıcıları ilgilendiren 2 önemli haberi, 25 şubat tarihli gazetede defalarca okudum.
Tekirdağ’ın tüm ilçeleri ve bağlı mahallelerinde 5 yıl süre ili uygulanacak olan arıcılığı geliştirme ve polinasyon projesi kapsamında, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca her yıl 10.000 kovan olmak üzere toplam 50.000 adet boş arı kovanı dağıtılacakmış.
Bu arıcılığın gelişmesi kadar, polinizasyon nedeniyle; çiftçinin meyvesinin, sebzesinin, ayçiçeği ve kanolasının döllenmeyi sağlamak suretiyle çok büyük bir kitleye bağlayacağı verim artışına ilaveten; yüzde yüz garanti ile kısaca şu geliri sağlayacaktır. Yıllar boyunca:
A= 50.000 adet bedava kovan en az 80’er liradan 4 milyon TL
B= Arı konulan her kovan için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın arıcıya senede 10 TL verdiğine göre her yıl için 50.000’den 10 yıl için 5 milyon TL
C = Kovan başına üretilen ortalama 15-20 kilo baldan 10 milyon TL ve diğer yan gelirleri Arı sütü, polen prepoli, bal mumu, arı oğulları vs ile Tekirdağ arıcılarının kazancı ve milli gelire katkısı 100 milyonu aşacaktı.
Tarım Bakanlığı ve il özel idareleri gibi teşekkkülllere, büyükşehir belediyelerinde katılmasına bir örnek ve başlangıç olması nedenleri ile, Tekirdağ ili, il ve ilçeler gıda, tarım ve hayvancılık müdürlükleri ve de Namık Kemal Üniversitesi’nin Zeoteknik bölümünden Sayın Doç. Dr. Devrim Oskay beyin şahsında bu emeği geçenleri içtenlikle kutlarım.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR