Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEKİRDAĞ’DAKİ ARICILIK ÇALIŞMALARINDAKİ ÇORBADA BİZİMDE AZ TUZUMUZ BULUNSUN DİYE…

TEKİRDAĞ’DAKİ ARICILIK ÇALIŞMALARINDAKİ ÇORBADA BİZİMDE AZ TUZUMUZ BULUNSUN DİYE…
28.03.2015 / 08:48
Arıcılar, arıya sokulmuş bulunanlar ile bir tadım bal yalamak bahtiyarlığına ermiş, iğnesinin acısını, balının tadını damağında hissetmiş olanlar, nerede olursa olsun, nerede görürse görsün, gözlerine ilişen bir yazıyı okumadan geçemezler.
Onlar arıcılığı ne kadar bilebilirlerse bilsinler, her haber ve yazıda yeni bir fikir arayışı içerisindedirler.
Tokat’ın Pazar ilçesi Dere köyünde bir imamım oğlu arıcı öğretmen Celal Çitak, 1948’li yıllarda Turhal’da ziraat muallimi şimdiki adı ile, ilçe tarım müdürü olduğum günlerde bana, “Emin ol Nizam Bey, arcılık hakkında okuduğum bir makale, broşür, kitap; Çocukluğumda büyük bir tutku ile okuduğum polisiye romanlarından, daha hoş, daha tutkulu, daha güzel, daha heyecan verici, geliyor” demişti.
Turhal’dan Ankara’da yeni ihdas edilen Türkiye Arıcılık Enstitüsüne naklen atanıp göreve başladıktan sonra bendede büyük bir arzu ve heyecan başladı, yalnız okumak değil yazmak, yaygınlaştırmak hobisi de başladı.
Şuanda basılmış, satılmış, tükenmiş olan 12 çeşitli 38 kitabımın birincisi, Tarım Bakanlığı’nın arıcılık halk kursları programına göre hazırlayıp,Tokat’ta Diren matbaasında bastırdığım ve bakanlıktaki sicil cüzdanımın eserleri sayfasına ilk kaydedilmiş olan, Fenni Arıcılığın Esasları isimli kitapçıktır.
100 sayfayı bulmayan bu kitapçık 100 bin adetin üzerinde basılıp satılmış olanın ilk, esası, 800 sayfalık olanların genişletilmişidir.
Tekirdağ’daki arıcılık çalışmalarını okuyunca, aklıma bu kitapçığın köşemde tefrika edilmesini düşündüm ve o gece geç vakit sayın Yaşar İşkar’a telefon ederek, bu düşüncemi söyledim. “Çok iyi olu hemen hazırlayıp gönder “ dedi.
Bu kitabımın genişletilmiş 6 baskısını İnkılap Kitapevi, bir okadarını da oğlum Güner bastırdı. Türkiye’de en çok basılmış arıcılık kitaplarının özü esasıdır. Arıcılığa ilk başlayacak olanlara iyi bir rehberdir.
Tekirdağ’daki arıcılık kurslarında, kursiyerlere verilen kitabı henüz ben görmedim ama okunanların tekrar faydalanacağından şüphem yoktur.
Bu elimizdeki yeni kitaptan pasta kutuma 100 adet fotokopisini veya kendini göndermek lutfunda bulunanlara, benim artık hiç kitabım yok ama, oğlumun son kitabı “ Arıcının Aylık ve Mevsimlik İşleri isimli 30 TL ye satılan kitabından yollayabilir ve bana yollanacak kitapçığında bedel ve posta ücretini yollayabilirim.
Arıcı meslektaşlarım ve okuyucularıma en iyi dilek ve saygılarımla…
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR