Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIĞIN ÖNEMİ

ARICILIĞIN ÖNEMİ
30.03.2015 / 08:59
Arıcılık iyi gelir sağlayan bir iştir. Fazla zahmet ve masraf istemez. Zevklidir de. Öğretmen, öğrenci, memur, emekli, imam, iş adamı gibi kimseler, esas uğraşılarını engellemeden yapabilirler. Ailenin geçimini kolaylaştırır. Sıhhat ve sağlığını arttırır. Tarımın her kolunda uğraşanlar için de iyi bir destek ve ek gelir sağlar başlı başına bir geçim kaynağı da olur.
BAL-BALMUMU-POLEN-ARI SÜTÜ-OĞUL ARISI-ANA ARI-ARILI FENNİ KOVAN-İLKEL KOVANLARDA ARI ve ileri de bizde de çok aranacak olan PREPOLİS ve ARI ZEHİRİ satmak suretiyle iyi para kazandırır. En az emek ve sermayeye karşılık en çok gelir sağlayan Tarımsal bir iş koludur.
Atalarımız “YA UÇAR KUŞUN (ARI), YA DÖNER TAŞIN (Değirmen) OLMALI”, “BAHÇESİNDE ARISI OLANIN KESESİNDE SARISI (altını) OLUR.” gibi özdeyişleri boşuna söylememişlerdir.
Arısı bol olan yörenin, bereketi de bol olur. Çünkü, Arılar birkaç gram bal yapmak için onbinlerce çiçeği ziyaret ederek, çiçeklerin ortasında bulunan tozların döllenmesini de sağlar. Bu sayede de ürünümüz bol ve gösterişli olur.
ARILARIN BAŞ ÜRÜNÜ BAL’IN FAYDALARI
Arıların yüzlerce tür çiçeklerden derledikleri bal’da, güzel kokulu reçineler, pek çok besinlerde bulunamayacak kadar çok ve çeşitli madensel maddeler, vitaminler, anzimler, antibiyotikler ile sindirimi son derecede kolay ve süratli olan meyve ve üzüm şekerleri vardır.
İnsan bünyesi için kuvvet, kudret kaynağıdır. İnsanın doğumundan, yaşamının sonuna kadar zararsızca alabileceği en yararlı besinlerdendir. Şifa verici özellikleri yanında, antiseptik etkisi ve antitoksit hassası vardır. Kalp, karaciğer, mide, verem, kemik yapısı, cilt, cinsel yaşam, kan ve hatta şeker hastalığı üzerindeki etkileri, pek çok yayınlarda, uzun uzun belirtilmiştir.
İnsan sağlığı ve beslenmesinde yarattığı bu emsalsiz etkileri bulunan balı, dışardan satın alacağınız her balda değil, ancak ve ancak kendinizin, yakınlarınızın ve tanışlarınızın ürettiği balda bulabileceğinizi de bilhassa belirtmek gerekir.
Baldaki sindirimi kolaylaştırıcı anzimler (Diyastaslar), bal ile birlikte yenilen unlu ve etli besinlerin hazmını süratlendirir, mideyi ve kalbi kuvvetlendirir ve pangreasın ödevini kolaylaştırır. Her yemekten sonra alınacak bir iki çay kaşığı bal hazmı kolaylaştırmakla kalmaz, bünyemizin direncini de artırır.
Tüm kutsal kitaplarda da balın faydalarından söz edilmekte ve tüketilmesi öğütlenmektedir. Hazreti Muhammet “Her akşam yatarken bir bardak bal şerbeti içen kimse, ömrü boyunca dert görmez”, Hazreti Musa “Bir insan sabahleyin uyanınca bir tas bal şerbeti ile bir dilim ekmek yerse 62 Dertten kurtulur” ve Hazreti İsa ise “Bal yuvaya lezzet, ruha tad, yavrunuza şifa verir” demişlerdir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR