Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR ARILI MODERN KOVAN KAÇ KİLO BAL VERİR?

BİR ARILI MODERN KOVAN KAÇ KİLO BAL VERİR?
31.03.2015 / 08:51
Çerçeveli kovanlardaki bir arı ailesi (Kolonisi)nin, bir senede verdiği bal rniktarı-Mevsimin gidişi ve kovanların ortalaması olarak -20-30 Kilodur. Gezginci arıcılık yapanların ortalaması 40-50 Kilodan aşağı düşmez. İyi derecede Teknik Arıcılık bilgisine sahip olan deneyimli arıcılar 50-60 kilo ve hatta bazı müsait geçen senelerde, iyi bir bakım ve besleme ile 80-100-120 Kilo bal alabilirler.
Çerçevesiz tahta, sepet, sandık, oyma kütük (kavran) veya topraktan yapılmış testi, küp gibi teknik müdahale yapılamayan ilkel kovanlardan alınan bal ortalaması ise 5-6 kilodur. İyi bir bakım ve besleme ve oğul verimini frenlemek suretiyle bu kovanlardan da 10-15 ve hatta 20 kilo bal alınabilir.
ARI AİLESİNİ TANIYALIM
Bir kovanda 3 çeşit arı bulunur.
1- Ana arı
2- İşçi arı
3- Erkek arı
1. ANA ARI
Halkımız buna bey arı der. Bir kovanda yalnız bir tane bulunur. Diğer arılara nazaran boyu daha uzun rengi daha parlaktır.
Kovandaki bütün arılar bunun yumurtasından meydana gelir. Ömrü beş senedir. Üç yaşına kadar daha çok yumurta yapar ve kovanı kuvvetlendirir.
Arılar, ana arı öldüğü zaman veyahutta arı oğul vereceği zaman ana arıyı şu suretle yaparlar. Petek gözlerindeki genç işçi arı sürfelerine kursaklarında hazırladıkları arı sütünü beş gün müddetle verirler.
Ana yapacakları bu sürfenin bulunduğu petek gözünü genişletip uzatarak kadın yüksüğüne benzer ana memesi yaparlar. Bu ana memesinden yumurtadan itibaren 15 günde ana arı çıkar.
Böylece doğan ana arı 3 gün sonra kovandan dışarı çıkarak gökyüzünde uçuş yapar. Erkek arılardan bir veya birkaçı ile çiftleşir. Kovana döner. Bundan 4-5 gün sonrada yumurtlamaya başlar. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR