Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARILAR

İŞÇİ ARILAR
01.04.2015 / 09:03
Kovanda en kalabalık ve en küçük olan arılardır.Bir kovanda ailenin kuvvetine göre 10 bin 100 bin tane bulunur. İğnesi vardır. İnsanı sokan bu arılardır. Ana arının petekteki küçük gölere bıraktığı yumurtalardan tavuk civcivi gibi 21 günde çıkar. Kovandaki en mühim işleri gören ve bal yapan bu arılardır. Petek gözünden çıkarak doğan işçi arılar sırasıyla şu işleri yaparlar.
Evvela kendilerinden sonra çıkacak olan yavrulara kuluçkalık yaparlar. Daha sonra yeni çıkan yavruları beslerler. Ana arıyı besler ve yumurtlamasını temin ederler. Petekleri temizlerler, mum çıkarıp petek yaparlar, daha sonrada kovanı havalandırırlar ve uçma deliği arkasında muhafızlık yaparlar. Bu işler kovanın içindeki işlerdir. 15-20 gün sürer. Bundan sonra kovanın dışına çıkarak , Su Çiçek tozu ve bal özü taşırlar. Kovanın dışındaki bu işleri de 20-25 gün sürer. Ve böylece doğduklarından 40-45 gün sonra ölürler. Arıların bu kadar kısa zamanda ölmelerinin sebebi mütemadiyen çalışmalarıdır. Kışa girince arılar dışarıda çalışmayıp içerde uyuşuk kaldıklarından bahara kadar 5-6 ay yaşarlar.
ERKEK ARILAR
Bunlar kovanda 50-300 tane bulunur. İlkbaharda ana arının petekteki iri gölere bıraktığı yumurtalardan 24 günde çıkarlar. İşçi arılardan iridir. Uçuşları gürültülüdür.
Ortalıkta çiçekler azaldımı işçi arılar bunları kovandan dışarı atarlar. Yazın sonlarına doğru kovanın önünde görülen arı ölüleri bunlardır.
Kovanda hiçbir vazifesi yoktur. Gezer tozar gelir bal yerler. İşçilerin çalışmasını da güçleştirir. Tek vazifesi içlerinden bir kaçının çiftleşmek üzere havaya çıkan bakire ana arıya içlerinden en kuvvetlisinin kocalık yapmasıdır.
İNSANI SOKAN HANGİ ARILARDIR?
Erkek arıların iğnesi yoktur. Sinek gibi yakalanabilir.
ANA ARI’nın iğnesi vardır. Fakat yaradılışı itibariyle insanı sokabilecek yapıda değildir.ANA ARI’lar iğnelerini yalnız kovandaki hükümdarlıklarına halel getirecek olan diğer ana arılara karşı kullanırlar. İnsanı sokmazlar. Ele alırken heyecanlanmamalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR