Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İŞÇİ ARILARIN İĞNESİ VARDIR

İŞÇİ ARILARIN İĞNESİ VARDIR
02.04.2015 / 09:07
İnsanı sokan bunlardır. İğnesinin ucu balık oltası veya denizci çapası gibi kıvrıktır. Dip kısmı da bağırsağı ile bitişik olduğundan insanı sokan arı iğnesini soktuğu yerden çıkarmadığından bağırsağı koparak ölür.
İşçi arılar fazla rahatsız edilmez, kovanları gürültü patırtı ile soğuk, serin ve rüzgarlı havalarda açılmaz ve çevrenizde uçuşurken elle şap şup vurulmaz ve nahoş kokularla yanına gidilmezse insanı pek sokmaz. Türkiye’mizdeki arılar çok munistir. Yalnız güneyde Kıbrıs arıları ile akrabalığı olanlar hırçındır.
Arıcılıkta ve arılarla uğraşı dışında insanı sokan bu bal arılar değil, daha ince ve sarı renkli olan et ve tatlılara gelen, yaban arılardır.
ARILARIN ÇOĞALMASI
Yörelere göre Ocak ve Şubat ayında ana arı yumurtlamaya başlar. Ananın petek gözlerine bıraktığı yumurtalar 3 gün sonra çatlar.Bundan kurtçuk çıkar. Bu kurtçukları işçi arılar 5-6 gün beslerler. Kovanın içinde mevcut bal ve çiçek tozunu arılar kursakların da arı sütü haline sokarak bu kurtları beslerler. Bundan sonra yavruların üzerini kahverengi bir sırla kapatırlar. Bu kapalı yavru gözlerinden de 12-14 gün sonra arı yavruları çıkar.
Arılar baharın dışarıya çıkıp ortalıkta bolca çiçek tozu ve nektar buldukça ana arıyı daha çok beslerler. Ana arıda kovanın kuvvetine göre bir günde 300-3000 yumurta yapar. Böylece ilkbaharda kovandaki arı mevcudu süratla çoğalır.
Erkek ve işçi arılar dünyaya gözlerini açtıktan sonra ömürleri boyunca bal ile beslendiği halde ana arı yalnız arı sütü ile beslenir.
ARI KOVANLARI
ÇERÇEVELİ KOVANLARINI İLKEL KOVANLARA NAZARAN ÜSTÜNLÜĞÜ
Eski tip kovanlara nazaran fenni kovanların üstünlüklerini aşağıdaki kısaca belirtikten sonra, fennilerde bu iyiliklerin nasıl ve ne suretle sağlanacağıda özlü olarak izah edilecektir.
1- Eski usul kovanları, gerektiği zaman içerisini açarken, kovanda ne olup bittiğini göremeyiz. Ana arıyı istediğimiz zaman bulamayız. Fenni kovanları ise istediğimiz zaman açarak icap eden fenni müdaheleleri yapabiliriz. Mesela ana arı ihtiyar ise bunu görür, yerine genç ana verebiliriz.
2- Kovandan zahmetsizce arıları telef etmeden ve arıya sokulmadan bal alabiliriz.
3- Fenni kovanlardaki zayf arı ailelerini birleştirerek kovanı kavvetlendirebiliriz. Ve böylece bal toplama mevsimine arılarımızı kuvvetli çıkararak bol bol bal toplatabiliriz.
4- Kovanda bal yemekten baş işi olmayan erkek arıların çoğalmasını önleyebiliriz.
5- Fenni kovanları gayet kolay olarak ve tek bir arı dahi telef etmeden istediğimiz bol çiçekli yerlere taşıyabiliriz.
6- İstediğimiz kuvvetli fenni kovanlardan suni oğul alabiliriz.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR