Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KULUÇKALIK SANDIĞI

KULUÇKALIK SANDIĞI
06.04.2015 / 08:57
2,5 cm. kalınlığındaki tahtalardan;
İçten içe ölçüsü. 45,5 cm. boy, 38,5 cm. en de 25,8 cm derinlikte, altı üstü boş bir sandık yapınız.
Bu sandığın 38,5 cm. olan iki ön ve arka tahtalarının üst kısmına 20 mm. Derinlik 10 mm.. genişlikte bir lamba açınız.
Lamba açacak aletiniz yoksa ön ve arka tahtayı 2 cm. ensiz kesiniz. Yani 25,8 en yerine 23,8 cm. eninde 2 cm. en ve tahta kalınlığının yarısının kalınlığında bir çıta hazırlayıp çakarak da bu lambayı (yanı çerçeve kulaklarının oturacağı yeri) yapabilirsiniz.
Böylece kuluçkalık sandığı da hazırdır.
c) Ballık sandığı;
Aynen kuluçkalık sandığı gibidir.
D) Örtü tahtaları:
Örtü tahtası yerine kovan yüzeyi boyutunda kesilmiş bir bez veya telis de kullanılabilir. Sandık boşluğunu kapatacak ölçüde kesilmiş 1 duralitte olabilir.(50.5 x 43 cm)
Tahtadan yaparsanız kuluçkalık veya ballık sandığının dıştan dışa boyu kadar, yani 50.5 cm. uzunlukta 1,5-2 cm. kalınlıkta tahta kesiniz.
Tahtanın eni önemli değil 2-3-4 hatta 5 parçada olabilir.Önemli olan bu tahtaları yan yana dizince tüm en 43 cm. olsun:Yanı sandığın üzerine tam kapatsın.
Hatta, tahta yerine 5-7 mm. Kalınlığında cam da kestirebilirsiniz. Bu sayede kovanda arıların kaç çerçeve doldurup doldurmadığını kapağı kaldırınca görebilirsiniz de. Cam; kovanı tahtadan sıcak tutar. Ne var ki soğuk havalarda camı kaldırıp kovan içi muayene ve ya bal hasadına geçersiniz, camı, kazıyacak veya tornavida ya da testere arkası ile kaldırmaya zorlarsanız cam kırılabilir.
Aslında örtü tahtası camda, tahtada olsa soğuk havada kovan açılmaz. Kanırınca ses çıkar arılar hırçınlaşır. İlaçlama için serin günde açmak gerekirse; 1 çıra, gazete ve ya mum yakarak örtü tahtası yanlarını ısıtmalı ki, propoli yumuşasın kolay ve sessiz açılsın.
Camın üzerine eski bir havlu ve ya gazete kağıdı, çimento, şeker torbası koymak, yaz kış çok faydalıdır.
Camdan hava ve ya yemleme deliği açmak gerekirse camlardan bir parçasının yan kısmını bir pense ve ya kerpetenin ağzı ile azar azar kırabilirsiniz.
Camların kenarını camcı zımparaya vurmamışsa elinizi kesmemek için sizin bir zımpara taşı ve ya kağıdı ile traş etmeniz gerektiğini de ilave edelim.
Camlar kırık masa, sehpa camlarından kestirilirse, tahtadan da ucuza gelir.
e) Kapak:
2 cm. kalınlık ve 7 cm enindeki tahtalardan : içten içe 52-45 cm. ebadında bir kasa (çerçeve) yapınız. Bunun bir yüzünü konturplak – duralit veya sunta – tahta ile kapatınız.
Tahta üzerine çinko, saç, ziftli kağıt, naylon çekebilirsiniz.
Örtü tahtalarını koyduğumuz sandığın üzerine kapağı da örtünüz. Kovan hazırdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR