Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEMEL (YAPAY) PETEK NEDİR ?

Bir gümeç parçasını elimize alıp, bunun iki yüzünde bulunan gözleri, bir çakı ile kazıyacak olursak, ince bir levha elde edilir.
09.04.2015 / 09:43
Bir gümeç parçasını elimize alıp, bunun iki yüzünde bulunan gözleri, bir çakı ile kazıyacak olursak, ince bir levha elde edilir. İşte bu petek gözlerinin temeli olan bu plakaya benzer şekilde, insanların balmumundan yapmış oldukları şeye yapay petek denir.

YAPAY (TEMEL) PETEĞİN ARICILIKTA FAYDASI NEDİR?
a) Yukarıda da anlatıldığı üzere bir kilo balmumu yapmak için arılar 6-9 kilo bal yer. Biz bu petekleri hazırca verirsek arıyı muma değil bala çalıştırır çok bal alırız.
b) Suni gümeç levhalarının üzerinde işçi arı gözü temeli olduğundan bu levhalar üzerinde arılar erkek arı gözleri yapmazlar. Dolayısıylada kovanda erkek arı çoğalmaz.
c) Bu gümeçler çerçevelere düzgün olarak takıldığından kovandan çerçeveleri kolaylıkla çıkarıp koymak mümkündür.
d) Bu levhalar çerçevelere telle ve sıkıca tutturulduğundan süzme bal almak için santirifuj makinesinden kırılmadan ve kolaylıkla geçirilir.
e) Keza kovanların naklinde peteklerin düşüpte arıların ölmesi ihtimali yoktur. Çünkü petekler çerçevelere sıkıca tutturulmuştur.
BOZUK VE KÜFLÜ PETEKLERDEN BALMUMU ÇIKARILMASI
Bunun en iyi usulü camekan içinde, petekleri güneşe arzederek eritmektir. Petekler bir sacayağı üzerindeki elek teline serilir. Üzeri camlı ve içi siyaha boyanmış bir camekanda güneş altında bırakılır. Güneşin sıcağı ile eriyen mumlar altta bir kapta toplanır. Aynı muamele camekansız olarak fırınlarda da yapılabilir.
Bu işin kolay ve kestirme diğer bir usulü ise şudur. Kaynamakta olan suyun içine petekler atılır, yahutta bu petekler daha evvelden suya atılarak birlikte kaynatılır ve mumun su içinde iyice erimesi sağlanır. Böylece su içinde eritilen mum, seyrek dokunmuş bezden yapılmış bi torbaya aktarılarak sıcağı sıcağına süzülür. Torba üstten aşağı bir maşa arasında sıkıştırılarak mumun daha iyi süzülmesi ve torbada yalnız posasının kalması temin edilir. Süzülen mumun döküleceği kaba bir miktar soğuk su koymalıdır ki mum kaba yapışmasın. Özel yapılmış mum presleri ve mum eritme cihazlarıda vardır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR