Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇERÇEVELERE TEL TAKILMASI

ÇERÇEVELERE TEL TAKILMASI
10.04.2015 / 09:10
Çerçevelerin yan çıtalarının orta kısmından 4-6 cm. aralıkla 2-3 delik açılır. Bu deliklerden galvanizli tel geçirilerek gergince çekilir. Telin uç kısımları çerçeveye sıkıca bağlanır, Öyleki teller saz teli gibi gergin olmalıdır.
Çerçevelere delik, bız makkap veya özel surette yapılmış arıcılık firmalarında satılan çerçeve delen makineleri ile ve hatta ince bir çiviyi çakıp çıkarmak suretiyle de açılabilir.
TELLENMİŞ ÇERÇEVELERE YAPMA PETEK TAKILMASI
Bu işin 20 derecenin üstünde ısısı olan bir odada veya havada yapılması kolaylık sağlar. Hem peteğin kırılmasına meydan verilmemiş olur ve hem de teli peteğe kaynatmak için mahmuzu ısıtmak gerekmez.
İlk önce temel peteği, çerçevenin üst çıtasına sağlamca tutturmak şarttır. Çerçevenin üst çıtasında 2 mm. genişlik ve 2-4 mm derinlikte açılmış bir oyuk (zıvana) varsa peteğin bir kenarı buraya yerleştirilerek çift cidarlı bir mum cezvesinde eritilmiş balmumu üstten aşağı dökülür. Böylece diğer tarafa da mum dökülerek temel petek çerçeve üst çıtaya kaynatılır ise de, bu işlem oldukça zahmetlidir ve mum gereğinden çok sıcak olursa yapay peteği de eritebilir. Daha kolay, pratik ve zahmetsizi:
İrice bir mercimek büyüklüğünde yuvarlatılmış 3-5 mum parçası yarık ile mum arasına, baş parmak ile bastırılarak tutturulur. Yuvarlatılmış mumların ikisi çerçevenin iki başına birisi de orta kısma ve iki adette arka tarafa bastırılırsa daha sağlam olur.
Her ne şekilde tutturulmuş olursa olsun, çerçevenin üst tarafından tutup kaldırılarak peteği aşağıya sarkıttığımız zaman, petek çerçeveden düşmemelidir.
Sonra teller üstte, petek altta kalacak şekilde bu mumlu çerçeve kalıp tahtası üzerine yatırılır. Elde mahmuz denilen aletin ruletinin oyuk kısmı teller üzerine gelecek şekilde bastırılıp, yürütülerek telle temel peteğin birbirine iyice yapışması sağlanır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR