Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇERÇEVELERİN ÜST ÇITASINA YARIK AÇILMAMIŞ İSE NE YAPILIR

ÇERÇEVELERİN ÜST ÇITASINA YARIK AÇILMAMIŞ İSE NE YAPILIR
11.04.2015 / 08:58
Bu takdirde çerçevenin üst çıtası ters olarak yatırılır. Ve temel petek, çıtanın dış hizasına kadar getirilerek, baş parmağın ucu ile boydan boya ve iyice bastıra bastıra petek çerçeveye tutturulur ama bu yeterli değildir. Kurşun kalemin açık olmayan tarafı, 1 cm. kadar dışarıya çıkıntı yapacak şekilde, baş ve işaret parmağı arasında tutulup, kurşun kalemin çıkıntısı ıslatılarak, yine boydan boya mum üzerinde kaydırılarak iyice bastırılır. Kurşun kalem yerine, sert bir ağaç çubuğa 1 cm. derinliğindeki bir kertik açılmış olarakta yapılabilir.
PETEĞİ ÇERÇEVEYE SIKICA BAĞLAMIŞ OLMANIN ÖNEMİ
Arıcılığa yeni başlamış olan pek çok kimse, bu işi sağlam yapmadığında, sonradan telafisi güç büyük zarara uğrarlar.
ŞÖYLEKİ: Yapay petekler çerçeveye iyice kaynatılıp tut-turulmadığı takdirde, çerçeveler arılı kovanlara konulunca, kovan içi ısısının yüksekliği ve üzerine toplanan arıların ağırlığı ile petekler çerçeveden akar düşer. Ve bilhassa böyle iyi tutturulmamış çerçevelerle dolu arı kovanına, bir oğul arısı konduğunda iş daha da berbatlaşır.
Vaktinde müdahele edilmezse, heder olan petekler bir tarafa, kovan Fenni olmaktan çıkar, ilkel kovanlardan da çok daha güç kullanılabilir bir ortama girer.
ÇERÇEVELERE TEMEL PETEK TAKMAKTA KULLANILAN TAHTA KALIP NEDİR?
18 mm. Kalınlığında yekpare bir tahtadan yapılan ve çerçeve iç ölçülerinden birer cm. kısa olan, bir tahta parçası olup, alt tarafına da, dışarıya 3-5 cm. çıkıntı yapacak şekilde çakılmış 2 kuşaktan ibarettir.
Temel Petek çerçeve üst çıtasına tutturulduktan sonra, mumlu çerçeve bu kalıp üzerine yatırılır ve üst kısımdaki teller üzerinde arıcı muhmuzu kaydırılarak, ya da az bir mum parçası telin iki baş ve orta kısmına konarak bastırılması suretiyle telle mum kaynatılır.
Mumun örtü tahtasına yapışmaması ve çerçeveyi kaldırırken yırtılmaması için, tahta yüzeyi iyice zımparalanmış dümdüz ve cilalı olmalıdır. Daha iyisi bu tahta üzerine 1 kağıt serilerek, ondan sonra mahmuzu kullanmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR