Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKTARMA İŞİNDEN SONRAKİ BAKIM NASIL YAPILIR GÜNÜN HANGİ SAATİ UYGUNDUR

AKTARMA İŞİNDEN SONRAKİ BAKIM NASIL YAPILIR GÜNÜN HANGİ SAATİ UYGUNDUR
15.04.2015 / 09:26
Boş kovana yerleştirilen çerçeveleri, belli aralık ve açıklıkla koymalısınız ki arılar araya petek indirip kovan içi bozulmasın.
Aktarma yapılmış kovanının uçma deliği biraz daraltılır ve balla bulaşık çerçevede ne varsa kaldırılır. Ufak tefek ballı petekler yenilmeyecek gibi ise, kovanın örtü tahtası üzerine gece bırakılarak temizletilir. O mevsimde peteklerde hiç bal yoksa, o gece arılara şurup vermelidir ki, petekleri çerçeveye kolayca ve kısa zamanda kaynatsınlar.
Arılar en geç 2-4 gün içinde petekleri çerçevelere yapıştıracak ve sarılı iplikleri kendileri keserek dışarıya atmaya başlayacaklardır. Arıları bu güç uğraşıdan kurtarmak için arıcı, kovanı açarak çerçeveleri hiç çıkarmadan, çerçeve üst çıtası üzerinden jiletle ipleri keserek, bir ucundan tutup çekmek suretiyle temizleyebilir. Çerçeveleri çıkarmak gerekirse daima dik tutmalıdır ki, petekler çerçeveden düşmesin. Bu gibi telsiz çerçevelerin bal süzme makinesinde süzülmesi peteklerin kırılmasına neden olur.
Arılar mevcutlarından ve yavrularından fazla birşey kaybetmedikleri için bu aile kısa zamanda kuvvetlenir. Yanlardaki yapay petekleri de kabartırlar, yavrularlar. Eski kovanın peteklerinde raslanan erkek arı gözlü petekleri çerçevelere bağlamamalı atmalıdır.
Aktarma için en uygun mevsim ilkbaharda yavrulamanın geniş alanlara yayılmadan ve kovanda bal depo edilmeye başlamadan yapılması ne kadar kolay ise, arıların dış işlerde çalıştıkları rüzgarsız, sakin, ılıman bir havada, tarlacı arıların dışarda en çok bulunduğu saaatler olan 10-12 arası yapılması da o kadar uygundur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR