Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GENEL SEÇİM ÖNCESİ PARTİ ADAYLARI ANALİZİ

GENEL SEÇİM ÖNCESİ PARTİ ADAYLARI ANALİZİ
15.04.2015 / 09:29
Ön seçimdir, temayüldür, halk oylamasıdır, genel merkez kararıdır ve en önemlisi, kontenjan denen kıyaktır derken, adaylar belirlendi.
AK PARTİ; Ben Ak Partili değilim. Ak Partiye oy da vermedim. (ÇÜNKÜ, SONRADAN KURULMUŞ OLAN HİÇ BİR PARTİYE OY VERMEDİM.)Hatta, babamın ve Muratlı eski belediye başkanı rahmetli Salim Malcıların ricası üzerine, ANAP’A gençlik kolları oluşumunda ve yapılanmasında yardımcı olduğum halde oy vermedim. Fakat şunu ifade etmeliyim ki, AK PARTİ YEREL SEÇİMLERDE YAPTIĞI HATAYI GENEL SEÇİMDE YAPMADI VE TABANIN ADAYINI 1.SIRA GÖSTEREREK BÜYÜK AVANTAJ SAĞLADI. Genel seçimde rekor oy alan Mustafa Yel’i aday göstererek hem tabanına hem de genel seçmene ulaşma imkanı sağladı. Bundan sonrası, diğer adayların çalışmasına bağlıdır. Aday taraflarında küskünlük olursa, oy kaybetme riski olmakla birlikte, görünen büyük bir sıkıntı göze çarpmıyor.
CHP; CHP başarıyı hedefliyorsa, içindeki SHP’LİLERİ temizlemelidir. Kendini CHP’Lİ OLARAK BENİMSEYEMEMİŞ, KONUŞURKEN SİZLER, YANİ SİZ CHP’LİLER DİYE KONUŞANLARDAN PARTİYE FAYDA DEĞİL, ZARAR GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. Ama, bu şimdilik mümkün görünmüyor. Çünkü, partinin kaderini Ankara belirliyor. Ben bu mantığı anlayamadım zaten. Kılıçdaroğlu, ön seçime giriyor, Deniz Baykal, Berhan Şimşek ön seçime giriyor, Sayın Faik Öztrak, “ben kontenjan istemiyorum, ön seçim istiyorum diyemiyor, korkuyor. Biliyor ki, ön seçime girse ilk 10’a bile giremeyecek. Hadi birinci sıra kontenjan adayı oldu, diğer adayların belirlenmesinde neden müdahil oluyor, onu da anlayabilmiş değilim. En çok oyu alan Candan Yüceer’i listeden silmek için atılan mesajlar da göz önüne alındığında, Tekirdağ’da Trakya milliyetçiliği yapılması, Anadolulu ve Alevi kesime karşı cephe oluşturulması parti olarak değil, etik olarak da uygun değil. Zaten 1. Sırayı kontenjanla tapulayarak parti içi demokrasi söylemi yapan genel merkezin Tekirdağ olunca demokrasiyi es geçmesi, ne gibi bir handikap oluşturur bilinmez ama, bu mantalite devam ederse,4. Sıra hayal olur. Elimdeki mesajdaki isimlerin de Tekirdağ kökenli olması bu tezimi kuvvetlendiriyor.
MHP; MHP yerel seçimde Büyükşehir adayını çok iyi seçmişti ama, Süleymanpaşa’da aday gösterdiği kişinin partiden ayrılıp başka bir partinin İl başkanı olması ne kadar yanlış seçim yaptığını gösterdi. MHP’DE MYK üyesi olanın aday gösterilmeyeceği olgusu vardı fakat bu sefer öyle olmadı. Seçildiği zaman, “Ben Çorlu’nun milletvekiliyim” diyen, Tekirdağ’a ve ilçelerine pek uğramayan, Çorlu basınından başka basını tanımayan Sayın Bülent Belen, günah çıkarır gibi bir açıklama yaptı. “Ben herkesten çok Tekirdağ’a geliyorum” diye bir açıklama gereği duyması, bu düşüncemizi haklı kılıyor.
Eğer Kamil Günay 1. Sırada olsaydı, MHP iki milletvekilini almakta çok avantajlı olacaktı. Şimdi Bülent Belen 1. sıra olmanın avantajıyla kendini sıkıntıya sokmayacak. Hakan Özgül genç ve dinamik bir aday. Bütün iş ona kalıyor.
SON OLARAK İFADE ETMEK GEREKİRSE, CHP VE MHP’NİN KONTENJAN ADAYLARI OLMASI, PARTİLERİNDE SIKINTI YARATACAK.
CHP 4. MİLLETVEKİLİ KONUSUNDA SIKINTI YAŞAYACAK.
MHP İKİ MİLLETVEKİLİ ÇIKARMA ŞANSINI RİSKE SOKTU.
BU DA, YİNE 3-2-1 OLACAĞINI GÖSTERİYOR.
BURADA ASIL SORU ŞU;
CHP 4 YAPABİLECEK Mİ?
2 MİLLETVEKİLİNİ AK PARTİ Mİ, MHP Mİ ALACAK?
8 HAZİRAN’DA GÖRECEĞİZ.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR