Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKTARMA YAPILACAK KOVAN İLKEL KÜLAHSI (KONİK-MAHRUTİ) BİR SEPET İSE

AKTARMA YAPILACAK KOVAN İLKEL KÜLAHSI (KONİK-MAHRUTİ) BİR SEPET İSE
16.04.2015 / 08:49
Yurdumuzda bu tip kovanlar en çok Marmara bölgesinde bulunur. Bu tip kovanların en büyük özellikleri kış soğuklarına daha mukavim olmaları ve ilkbaharda çok daha kısa sürede kuvvetlenerek yılda 2-6 defa oğul verebilmeleridir.
Bunlarda da aktarma işlemi aynıdır. Yalnız arıları çıkarmak için, önce uçma deliklerinden duman verilerek arılar sakınleştirilir. Sonra kovan yere yan yatırılır. Yere yatırılan kovanın içindeki peteklerin üst üste yığılıp arıların ezilmemesi için sepet yere, petekler dik gelecek şekilde yatırılmalıdır.
Yatırılan kovanın geniş kısmına üstüne başka bir boş külahsı sepet kovan, sandık, sele veya teneke oturtulur. Bunlarda yoksa, kabartılmış petekler konulur.
Kovanın toprağa en yakın tarafından, alttan duman verilirken, bir kişi de kovanının arka sivri tarafına geçerek, elindeki çubukla kovana vurarak tırtıklama yapar. Arıların koyun sürüsü gibi yukarıya doğru çıkarak üst tarafta oğul arısı gibi topladığı görülür.
Burada toplanan arılar fenni kovana götürülerek silkilir. Sepet üzerinde kalan arılar da bir arıcı fırçası, tavuk teleği veya bir demet çim yardımı ile yine fenni kovana süpürülür.
Kovanı tırtıklama işi sabırla yapılırsa ana arıda ekseriye diğer arılar arasında olur. Kovan içinde pek az yeni çıkan ve çıkmakta olan genç yavrular kalır. Bal hasad eder gibi bütün petekler kovandan çıkarılarak yukarıda belirtilen şekilde çerçevelere bağlanarak yeni kovanına yerleştirilir.
Unutmamalıdır ki, “bir işe başlamak bitirmek demektir.” Aktarmada önemli olan arı ve petekleri çıkarmak olduğuna göre, arıcı, kendi insiyatif ve sağduyusu ile bu işi “her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” hesabıyla bitirir.
Arılar duman ve tırtıklamanın ektisi ile bol miktarda bal yemiş olduklarından genelde fazla hirçınlaşmaz. Eldiveni, maskeyi çıkararakta bu işlem yapılabilir.
Bütün bu işlemlerde mümkün olduğu kadar ana arının zedelenmemesine, zayi edilmemesine dikkat gerekirsede bir defalık için %5-10 ihtimalle ana arı kaybedilmiş olsa bile, fazla bir endişe gerekmez. Zira arılar yumurtalı, genç sürfeli peteklerden kendilerine yeni bir ana yetiştirebileceklerdir. Yeni kovandaki iplikler temizlenirken, çerçeveler üzerinde ana memesi görülürse ana arının zayi edilmiş olduğu, görülmez ise edilmediği anlaşılır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR