Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FENNİ KOVANA OĞUL ARISI NASIL KONULUR?

FENNİ KOVANA OĞUL ARISI NASIL KONULUR?
17.04.2015 / 09:11
Çerçevelerine mum takılmış fenni kovanının birinci katı bahçenin münasip bir yerine ve uçma deliği güney doğuya bakacak şekilde konulur, alınan oğul arısı bu kovanının hemen uçma deliği önüne serilmiş, bulunan çarşaf üzerine dökülür. İçerideki mum kokusunu alan arılar koyun sürüsü gibi sessiz ve sakin bir şekilde kovana girmeye başlarlar. Bunu seyretme arıcıya büyük bir zevk verir.
Dikkat ederek ana arının kovan kapısı önünde yüzleri içeriye dönük olarak kanat çırpıp çırpmadıklarına bakınız. Eğer arılar böyle kanat çarpmaya başlarlarsa ananın girdiğine hükmederek endişe etmemelidir.
Arılar tamamen kovana girdikten bir kaç saat sonra kovanı açarak arıların işgal etmiş olduğu mumlu çerçevelerden gayrisini almalı ve arılı çerçeveleri kovanın bir köşesine iterek bölme tahtasını koymalıdır.
Oğul yerleştirilecek kovanın tüm çerçeveleri kovan içine doldurulursa, içeriye giren arıların kovan iç yüzeyinde birikmesi önlenmiş olacağı gibi oğul, kesilmiş bir dal üzerindeki ise doğrudan üst çıtalar üzerine bırakılması veya silkilmesi ve mümkün olacağı gibi; sarsıntıdan veya dikkatsizlikten çerçevelerin geniş aralıklı kalıp, istenmeyen durumlarda önlemmiş olur.
O akşam arılara yemlikle şurup vermeli oğul konulan kovanın uçma deliğini daraltmalıdır.

KOVANA KONULAN OĞULUN KAÇMASINI ÖNLEMEK
Bazen kovana konulan oğulları kaçtığı görülür. Bunun sebebi oğul konulacak kovanının uzun zaman çok sıcak yerde beklemiş olmasıdır. Oğulu koyacağımız zaman serin yerdeki bir boş kovanı alarak yine gölgece bir yere koyunuz. Oğulu kovana yerleştirdikten sonra bölme tahtası ile arıların bulunduğu yeri daraltmayı ihmal etmeyiniz.
Oğul arılarının kovanı hiç bir surette ter edip kaçmaması için en mühim şey oğul konulan kovana başka bir kovandan alınmış ve arıları silkinmiş yavrulu bir petek ilave etmektir.
Eğer fenni kovanınız yoksa bir çerçeve bulamazsanız sepet kovanının arkasından yavrulu bir gömeç parçası çıkararak, çerçevenin bir köşesine yerleştiriniz ve oğul yerleştirilen kovana koyunuz..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR