Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE GEREÇLER NELERDİR NASIL YAPILIR VEYA TEDARİK EDİLİR

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE GEREÇLER NELERDİR NASIL YAPILIR VEYA TEDARİK EDİLİR
18.04.2015 / 09:09
Bir arısı veya yüzlerce arısı olan kimselerin ilk edineceği gereçler MASKE-KÖRÜK-ELDİVEN ve ARICI EL DEMİRİ’dir.
1. KÖRÜK: Arıların dizginidir. Körük içinde kurutulmuş tezek-Mısır koçanı-Tütün-Gamga parçaları-Pamuklu bez vb. duman verici şeyler yakılır. Oluklu mukavvaların, körük haznesi yükseklik ve kutrunda rulo yapılarak, altından iyice yakıldıktan soma körüğe konulması hem çok pratiktir ve hemde uzun zaman yanması nedeniyle tercihe değer. Kuru tezekte iyi ve uzun yanar ama başlangıçta köz ateşle yakmak gerekir.
Körük bilhassa bal hasadında, aktarma işleminde, bazen arı ailelerini birleştirmede, yağmacılık görüldüğünde kullanılır.
Kovanı açarken, önce uçma deliğinden hafif dalgalar halinde 2-4 defa duman verilir, sonra da örtü tahtalarını veya bezlerini kaldırırken üstten verilir.
Çevrede balözü kaynaklarının çok bulunduğu zamanlarda, açık ve sakin havalarda pek gerekmez.
2. MASKE: Kafa ve boyun kısmını arı sokmasına karşı korumak için bez ve ince telden yapılır. Kolu ve gövdeyi bele kadar koruyacak şekilde de yapılır. Bez olarak koyu renkli kadifeli kıllı ve yünlü şeyler kullanmamalıdır. Beyaz Amerikan bezi veya patiska iyidir. Kullanılacak tel kafes ise mümkün mertebe koyu renk olmalıdır. Arılarla meşgul olurken terleyip bunalmamak, dolayısıyla da daha kolay, zevkli ve devamlı çalışabilmek için maskeler bol hava alacak şekilde ferah yapılmalıdır. Her tarafı naylon tel maskeler kullanışlıdır.
Hasır ve sert kenarlı şapkalarla kullanılan, üzeri lastikli maskeler olduğu gibi, şapkasız kullanılan tel kasnaklı maskeler de vardır.
“Arı nefesten, kuş kafesten hoşlanmaz.”
“Arı ile karıya güven olmaz,”
“Ata tepmez, ite kapmaz, arıya sokmaz deme.”
“Arıcıktan ayı biler korkar” Atasözlerimiz boşuna söylenmiş değildir.
Çok özel yapılmış tulum şeklinde maskelerde vardır. Ayak bileklerini korumak için, ayağı 1 naylon torbaya sokup, pantolon paçalarını bağladıktan sonra ayakkabıları giymekte önerilebilir.
3. ELDİVEN: Özel surette arıcılar için, dirseğe kadar çekilen Vinleksten yapılmış eldivenler vardır. Bal hasadı ve aktarma ameliyesi başlangıcı dışında pek kullanılmaz.
4. KAZIYACAK (EL DEMİRİ). Resimde görüldüğü gibi, bir tarafı kıvrık, diğer tarafı yassı, uzunca bir demir parçasıdır. Çerçeveleri yerinden oynatarak, kanırmak suretiyle çıkarmakta, tabla ve eklemeleri yerinden oynatmakta kanırgaç olarak kullanılır.
Gerektiğinde sağlam bir tornavida da bu işi görür.
Arıcılıkla ilgili tüm araç ve gereçler yurdun her tarafında bulunan Arıcılık ürün ve malzemeleri satan dükkanlarda vardır. İlan sahifelerinde isimleri geçen büyük firmalardan da daha ucuza temin edilebilir. Gerektiğinde İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden de adresler alınabilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR