Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AİLELERİNİN BAKIMI İLKBAHAR MUAYENESİNDE YAPILACAK İŞLER

ARI AİLELERİNİN BAKIMI İLKBAHAR MUAYENESİNDE YAPILACAK İŞLER
20.04.2015 / 09:35
Kovan içi muayenesi Mart sonundan evvel yapılmamalıdır. Havanın güllük güneşlik, yağmursuz, rüzgârsız olduğu bir günde ve saat 10-12 arasında (Kuşluk vaktinde) kovanları açmak en uygun zamandır.
İLK İŞ: DİP TAHTASI TEMİZLİĞİ. Gerek fenni gerekse adi kovanlarda yapılması gereken en önemli iştir. Kovan dip tahtasının temizlenmesi. Kovan dibine kış boyunca dökülen kırıntılar güve kurtlarının barınağı olur. Bu bakımdan ilkbaharda ilk ve en önemli iş dip tahtasının temizlenmesidir. Bunun için esasen gövdeye çakılı bulunmayan dip tahtası kovanın altından alınarak yerine ya yedek bir dip tahtası sürülür yahut, o tahta temizlenerek konulur.
TAM MUAYENE NASIL YAPILIR: Bu işi Şubat sonu, Mart ayı içinde ısının gölgede 15-18 derece olduğu zaman. Kovanı açmadan evvel körük yakılır. Kovanın uçma deliğinden içeriye hafif dalgalar halinde duman verilir. Kovan dikkat ve temenni ile açılır. İcap ederse örtü tahtaları kaldırıldıkça da duman verilir. Her çerçeve teker teker alınarak her tarafı dikkatle gözden geçirilir.
İlk bahar muayenesi ne maksatla yapılır, nelere dikkat edilir ve görülen aksaklıklar nasıl giderilir.
BİRİNCİ İŞ: Kovan açıldığında ilk iş kovanda ana arı varmı yokmu onu anlamaktır. Kovanda ana arı yoksa bu kovan yetimdir, sönmeye mahkumdur. Çerçevelerde yumurta, sürfe ve kapalı yavru gözleri görülürse ananın varlığı anlaşılır. Böyle anasız kalmış bir kovan, ya anası olan bir kovanla birleştirilir, yahutta var ise bir ana verilir. Arıların nasıl birleştirileceği ile yetim kovanlara nasıl ana arı verileceği ilerde anlatılacaktır.
İKİNCİ İŞ: Kovanda yumurtlama (yavrulama) durumu nasıldır. Kovanda ana arı var, fakat en aşağı 2-3 çerçevede yavrulama yoksa veya yavrulama iyi değilse (Genç ve iyi analar çerçevenin ortasına ve hiç atlamadan yumurtlar) ana arı ihtiyardır. Veyahutta iyi bir ana değildir yada sakattır. İşte bu gibi kovanlarında anasını değiştirmek veya analı bir kovanla birleştirmek gerekir.
ÜÇÜNCÜ İŞ: Bahara çıkan bu arı ailesi kuvvetlimidir? Zayıfmıdır? İlkbahar muayenesinde kovan açıldığında eğer 6-7 çerçevede arı ve 2-3 çerçevede yavru varsa o arı ailesi kuvvetli sayılır. O yıl size bol bal ve oğul verebilir. Eğer arılar ancak 2-3 çerçeve kaplayabilecek kadar ise o arı ailesi zayıf sayılır. O sene bal alamazsınız. Bu gibi zayıf kovanları diğer kovanlarla birleştirerek kuvvetlendirmelidir, İki çerçeveyi geçmeyen arı ailelerini ilkbaharda beslemek suretiyle kuvvetlendirmeye çalışmak boş enmek ve masraftır.
Çok ender olarak bu gibi zayıf kovanlara, kaçak analı veya anasız ailelerin veya son oğulların girmesiyle bunların da kısa sürede kuvvetlendiğine raslanmaktadır.
DÖRDÜNCÜ İŞ: Kovanda arıların yiyeceği kadar bal var-mıdır yokmudur: Bir arı ailesi 4-6 aylık kış boyunca 3-4 kilo bal sarfettiği halde, yalınız Mart ve Nisan ayında 7-8 kilo bal sarfeder. Bunun sebebi ta Şubat’ta başlayan yumurtlama neticesinde çıkan kurtlar ve yeni çıkan arıların beslenmesi icap ve çalışmaya başlayan arıların tabiatiyle daha çok bal yemelerindendir. Binanaleyh bu muayenede eğer kovanda kâfi miktarda (yani 5-6 kilo) bal yok ise bu kovana ballı çerçeve ilave edilir. Ballı çerçeveleri anlamı işgal etmiş olduğu peteklerin yanma koymalıdır. Elde ballı çerçeve yok ise arıları bal; bal şurubu veya şeker şerbeti ile beslemelidir. Arı ailelerinin nasıl besleneceği ve şeker şerbetinin nasıl ne nisbette hazırlanacağı ilerideki bahislerde vardır.
BEŞİNCİ İŞ: Kovanda hastalık olup olmadığına bakılır.
ALTINCI İŞ: Kovanda arıların işgal etmemiş olduğu petekler ile küflü veya erkek arı gözünü havi peteklerde çıkarılır. Arılı ve ballı çerçevelerin her iki yanma bölme tahtası konulur. Bölme tahtası konulduktan sonra kovanda kalan boş yere ot yastık veya marangoz talaşı konularak kovanın sıcak kalması ve dolaysiylede yavrulamanın artarak kovanın çabucak kuvvetlenmesi temin edilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR