Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AİLELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ

ARI AİLELERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ
21.04.2015 / 08:51
Ne maksatla yapılır:
Bu iş iki maksatla yapılır. Ya iki zayıf arı ailesini birleştirerek kuvvetlendirilir, yahutta ilkbaharda elde yedek ana arı bulunmadığı takdirde yetim (anasız) kovanlar diğer analı bir kovanla birleştirilir.
Hangi usullerle arılar en iyi birleştirilir:
Arı ailelerini birleştirmek için bir çok usuller var isede; biz burada en kolay ve en iyi netice veren iki usulden bahsedeceğiz.
Bunlardan birisi UN ile birleştirme, ikincisi ESANS (koku) ile birleştirmedir.
Her iki usulde de yapılacak ilk iş nedir:
a) Birleştirilecek kovan evvela, günde yarımşar metre, yarımşar metre, diğer birleştirilecek kovanın yanına getirilir. Bir kaç gün (2-3) iki kovan yan yana işlemelidir.
b) Birleştirme ameliyesinden bir gün veya bir kaç saat evvel her iki kovan açılarak ana arıları muayene edilir. Hangi kovanın ana arısı daha genç ve bol yumurtlayıcı ise o kovanın anası bırakılır. Zayıf ve ihtiyar olan ana ise kovandan çıkarılır.
Çıkarılan bu ana arıda şayet genç ve iyi vasıflı ise onuda zayi etmiyerek bir parça arı ile küçük (Ruşet) bir kovanda sak-lamalıdır. Zira, ilkbaharda genç ve mülekkah bir ana arı çok kıymetlidir.
Ana arının birisini çıkarmadan da kovan birleştirilebilir. Birleştikten sonra ana arının birini ya işçi arılar öldürür, yahutta iki ana kavga eder birisi diğerini öldürür.
Kavga yapan analardan biri ölür biri galip çıkar. Hiçbir surette ikiside ölmez. Ve galip çıkan ana da kavgada sakatlanmaz.
Arıları un ile birleştirmek (Birinci Usul)
Birleştirilecek her iki kovana uçma deliğinden bol duman verilir. Her iki kovan açılır, Anası olan kovanın arılı çerçeveleri birer birer ele alınarak (el ile serpmek suretiyle) güzelce unlanır. Çerçeveler aralıklı olarak aynı kovana bırakılır. Diğer kovanın arılı çerçeveleride birer birer alınarak iyice unlanır. Ve unlanan çerçeve, ilk defa unlanmış çerçevelerin arasına konulur. Kovan kapatılır. Ertesi gün veya birkaç saat sonra dip tahtası temizlenir.
Bu iş şöylece yapılabilir. Birleştirilecek 2 kovanda yerinden kaldırılarak, yerlerinin arasına boş bir kovan bırakılır.
Diğer kovanların, bir defa birinden bir çerçeve alıp unlanır boş kovana konur. Ve böylece sıra ile bir ondan bir ondan alınarak işe devam edilir. Daha garantilidir.
Tüm birleştirme işlerini mutlaka akşama doğru tüm arılar içerde iken yapmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR