Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARI ESANS (KOKU) İLE BİRLEŞTİRMEK

ARILARI ESANS (KOKU) İLE BİRLEŞTİRMEK
22.04.2015 / 09:30
Arılar birbirlerini kokularından tanırlar. Birinci usuldeki un yerine arılara kokulu spreyler veya bu amaçla üzerinde tarifeli satılan OĞUL ÇEKEN ve Arı birleştirme eriyiği (oğul parfümü) püskürtülerek de birleştirme yapılabilir.
Bazı tür spreyler arıların tümüyle ölümüne sebep olduğu için, Arılar için özel olarak yapılan püskür geçli eriyikleri kullanmak daha garantili kestirme ve en kolayıdır. Arılarda hiç çatışma olmaz.
Ayrıca kovanın kuluçkalık, kısmının üzerine 1 gazete kağıdı serilerek kibrit çöpü ile birkaç yerinden kibrit çöpü ile delinir. Üzerine ikinci kat konulur. Birleştirilecek aile onun içine yerleştirilir. Birkaç gün içinde arılar delikleri genişleterek birleşir ise de hem uzun bir beklenti olur ve hemde arılar gazeteyi parçalayıp atmeye zorlanırlar.
Serilen gazeteye 1 soğanı ortasından, kesip sürmek faydalıdır.
YETİM KOVANLARA ANA VERİLMESİ
Yetim kovana biz doğrudan doğruya bir ana arı salıvermek işçi arıların derhal bu anaya topluca hücum ederek öldürmeye çalıştıklarını görürüz,
Bu sebepten yetim kovanlara ana vermek, alıştırmak için özel ana arı kafesleri var ise de, Ana kafesi ile yetim kovana ana vermek kovanın bir kaç defa açılmasını icap ettirmekte olup hem zor ve teferruatlı hem masraflı ve hemde arandığında kolaylıkla bulunamıyan bir alettir.
Kitabın hazırlanmasında daima köy ve köylü nazara alındığından basit ve pratik surette yetim kovana nasıl ana arı verileceği anlatılacaktır.

KİBRİT KUTUSU İLE ANA VERMEK
Bu usulde ana vermek pek kolay ve emindir. Şöylekı;
Boş bir kibrit kutusu alınarak, bunun renkli yazılı tarafı çakı ile delinir. (Çakının ucunu batırarak 1 cm. kadar 2-3 yerden kesmek ve çakıyı çıkarırken iki yana hafifçe yatırmak suretiyle 1 cm. boy ve 1-2 mm. eninde 3-4 delik açılmış olur)
İşte bu kibrit kutusunun içine konulan ana arı, yetim kovanın orta kısımlarındaki çerçevelerden birinin ortasına yakın 1 yere petek kibrit kutusu kadar kesilip çıkarılarak oraya yerleştirilir.
Arılar kibrit kutusundaki deliği 1,5-2 günde genişleterek ana arıyı çıkarır ve kabul ederler.
Kibrit kutusunun içine ana ile beraber 2-3 arı ve kutu kenarı veya çakı ile açılan yere 1 parça bal sürmek yerinde olur.
Kibrit kutusunun üst yüzünü iğne veya çivi ile 10-15 yerinden delmek ve sürgülü kutunun dışa gelen 1 yan duvarına 1 zımba deliği kadar açarak, buraya ballı petekle veya lokumla kapattıktan sonra; kutunun delikli kısmını, arıların yoğun olduğu 2 çerçeve arası üzerine koymaklada olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR