Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANA VERİLEN KOVANA NE YAPMALI

ANA VERİLEN KOVANA NE YAPMALI
23.04.2015 / 09:29
Ana verilen kovana yem vermek ananın kabulünü ve kutudan çıkarılmasını çabuklaştırır.
Kovana ana verdikten sonra bir kaç gün kovanı açmamalıdır 5-10 gün sonra açtığınızda yeni ananın petek gözlerindeki yumurtasını görebilirsiniz.
Ana verilen kovanlarda kesinlikle ana memesi bulunmamalıdır. Varsa iyice ve hepsini bozmalıdır.
YAŞLI ANALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ
Biliyoruzki 3 yaşını geçen ana arı artık az yumurtluyordu ve yumurtaları tohumsuz olduğundan erkek arılar çıkıyordu dolayısıylada arı ailesi zayıflıyordu.
İşte bu yaşlı anaları değişmek için şöylece hareket edilir.
1-Yaşlı ana kovanda bulunarak iki parmak arasında ezmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim kalan kovana ertesi gün varsa ana verilir.
2-Elde yedek ana arı yok fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olupta ana memesini havi bir çerçeve var ise yetim kovana böyle bir çerçeve vererek anaya kavuşması temin edilir.
Ana memeli çerçeve kovanınıza uymuyor veya başkasından alıyorsunuzda çerçeve ile vermiyorsa, ana memesini, keskin bir bıçakla hiç zedelemeden genişçe petek parçası ile keserek bir pamuk içinde üşütmeden getirin. Yetim kovanınızda orta kısımda bulunan bir çerçeveye diş kürdanı ile veya U şeklinde 1 tel veya teneke parçası ile bu memeyi raptedin.
3-Elde ne ana ve nede ana memesi yoksa anasını gençleştirmek için yetim bıraktığınız kovana hiç bir şey vermeyiniz. 24-36 saatlik sürfelerdende kendilerine ana yaparlar, fakat 15 günde ana çıkacak, 4 gün sonra çiftleşecek 5 gün sonra yumurtlamaya başlıyacakki 25 gün kovan yeni yavrularla takviyesiz kalacak demektir.
Şayet anayı siz öldürmedinizde kovan yetim kaldı ve kendine ana yapamadı ve kovan içindede 2-3 günlük kurt bulunamadı ise;
Bu takdirdede, başka bir kovandan yumurtalı, sürfeli (kurtlu) bir çerçeve alınarak yetim kovana koymak suretiylede ana yaptırılabilir.
Böyle bir tarzda ana gençleştirmek, vermek icap ettiği takdirde arılara yemleme bahsinde anlatılacağı üzere şerbet vermeyi ihmal etmemelidir.
Şurasınıda hatırlatalımki, Bakımlı ve kuvvetli kovanlar hiç bir müdaheleye lüzum göstermeden yaşlı anaların öldürüp yeni ve genç ana yaparlar.
Hatta bazen yaşlı anayı öldürmeden ikinci genç anayı çıkarıyor ve ana kız beraberce bir kaç gün kaldıktan sonra yaşlı anayı öldürüyorlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR