Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARDA YAĞMACILIK VE SEBEPLERİ

ARILARDA YAĞMACILIK VE SEBEPLERİ
24.04.2015 / 09:02
İşçi arılar en iyi vasıfları çok çalışkanlıklarına rağmen yağ-macılıkta yaparlar.
Zayıf olup muhafızlar tarafından, korunamayan kovanlara girerek çabucak yuttukları balı kendi kovanlarına taşırlar. Ve o kovanın arıları ilede kavga ederek sönmesine sebep olurlar.
Bu hal bilhassa ortalıkta bal özü kaynakları azaldığı zaman görülür. Ortalıkta bal ve şerbet artıkları bırakmak, dökmek, muayeneler için açılan kovanlarla uzun zaman meşgul olarak açık bırakmak, yağmacılığa sebep olur.
Yağmacılık nasıl anlaşılır ve yağmacılığa karşı ne yapmalıdır
Kovanın önünde telaşlı telaşlı arıların ileri geri uçmaları, kovan uçma deliği önünde hareketli bir kalabalık, kavga, kovan gövdesinde arıların ileri geri ve telaşlı gezmesi ve sonra uçması kovan önünde arı ölüleri o kovanda yağmacılığın başladığının delilleridir.
Bazı yeni arıcıların dış işlere başlayacak genç arıcıkların kovan önünde topluca yaptıkları kovan yerini belleme uçuşlarını yağmacılık zannederek telaşlandıkları olur. Kovan yerini belleme uçuşuna çıkan arılar neşeli vızıltıları ve yönleri daima kovana dönük olarak ahenkli aşağı yukarı uçuşmaları ve sonra sakince kovana girişleri ile belli olur.
Yağmacılığa karşı tedbir alarak yağmacılığın sebeplerinde anlatılanları göz önüne almalı ve yağmacılık başladığında kovan uçma deliğini bir arı geçecek kadar daraltarak müdafaayı kolaylaştırmalıdır.
Keza kovan önündeki arılara un serperek, unlu arıların hangi kovana çaldığı balı taşıdığı anlaşılır ve o kovanında açma deliği de daraltılır.
Yağmacılığa uğrayan kovan önündeki arılara bol ve koyu duman tütsüsü vermek ve su püskürtmek faydalıdır.
KOVANI AÇMADAN DIŞARIDAN BAKMAK SURETİYLE İÇERDE OLUP BİTENLER NASIL ANLAŞILIR
1) Kovanın önüne oturulur. Eğer arılar arka ayaklarında bol ve iri yumaklar halinde çiçek tozu taşıyorlar ise o kovanda ana arı vardır ve iyi bir anadır. Şayet hiç çiçek tozu taşımıyorlar veyahutta arka ayaklarında bir sır halinde çok az ve seyrek çiçek tozu getiriyorlar ise bu kovanda ana arı olmadığı anlaşılır
2) Kovandan arıların çokça çıkarak oyalanmadan işe gitmeleri ve kovanın uçma deliğinden çıkıp işten dönen arıların çok olması o kovanın kuvvetli olduğunu belirtir. Kovan kapısından ara sıra ve az miktarda işçi arı çıkması ise kovanın pek zayıf olduğunu anlatır.
3) Kovan kapısı önünde kanatsız genç işçi arılar ve kurtlar görülmesi o kovanda ya açık yahutta güve olduğunu anlatır, O kovana şeker şurubu vermelidir,
4) Uçma tahtası veya dip tahtasında siyah renkte barut gibi pislikler görülmesi o kovanda güve olduğuna, ufak ufak balmumu kırıntıları görülmesi ise keza kovanm aç kaldığına delalet eder.
5) Kovan kapısı üstünde veya önünde veya dip tahtası altında arıların salkım halinde toplu bulunmaları o kovanın oğul vereceğine delâlet eder.
6) Bu hal oğul hazırlığı olmayan fakat uçma deliği pek dar bırakılmış, dolayısıylada içerisi havasız kalan kovanlardada görülür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR