Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANI AÇMADAN DIŞARIDAN BAKMAK SURETİYLE İÇERDE OLUP BİTENLER NASIL ANLAŞILIR

KOVANI AÇMADAN DIŞARIDAN BAKMAK SURETİYLE İÇERDE OLUP BİTENLER NASIL ANLAŞILIR
25.04.2015 / 09:07
7) Arıların Haziran ve Temmuz aylarında, yüzleri kovan kapısı önüne dönük olarak durmadan kanat sallaması arıların o gün çok bal getirdiklerine delalet eder.
8) Keza kovana kulak verdiğinizde içerde inlemenin çok olmasıda bal toplandığına delalet eder.
Aşık Veysel’in sazına söylediği şu son dörtlükte bunu ispat etmiyormu?
Sen petek misali Veysel de arı
İnleşir beraber yapardık balı
Ben bir insan oğlu sen dut dalı
Ben babamı, sen ustanı unutma
9) Yağmacılık bahsinde anlatıldığı üzere kovan önünde görülen telaşlı uçuşma ve kavga kovanda yağmacılık olduğuna işarettir.
10) Haziran ve Temmuz ayında arıların uçma deliği arkasını prepoli ile kapatmaya çalışmaları geceleri serin ve kapının çok açılmış olduğuna delalet eder. Uçma deliğini ayarlamalı yahutta serin geceler daraltmalıdır.
11) Mayıs Haziran ayında kovana kulak verdiğinizde fasılarla ördek ötmesine benzer derinden bir ses gelmesi o kovanın pek kısa bir zamanda oğul vereceğine işarettir.
KOVAN ÖNÜNDE GÖRÜLEN CÜCE (BODUR)-SAKAT-KANATSIZ ARILAR
Kovan önünde görülen bu gibi sakat, cüce, kanatsız, zayıf arılar, mutlaka varroa zararlısı veya Nozema hastalığından ileri gelmez. Kovanlarının önünde bu hali gören birçok arıcılar Varroa mücadelesi, Nozema tedavisi yaptıkları halde bu gibi arılara rastlayınca telaşa kapılırlar tüm gerekenleri yaptığım halde bu nedir diye oraya buraya sorar veya gereksiz ilaçlamalara devam eder.
Bu hal mutlaka herhangi bir hastalık veya zararlıdan meydana gelmez.
Kovandaki 3 çeşit arıların herbirinde dahi tek tük rastlanan bu anormallikler; Arı salkımı dışında, yani çerçevelerin alt ve yan kısımlarında yapılmış ve üşümüş ana memelerinden çıkan ana arılarda, kurtçuk devresinde iyi beslenememiş veya üşümüş işçi ve erkek arılarda da görülür.
Sakat, kısa hortumlu, tek kanatlı, tek antenli, noksan bacaklı, kısa ve yıprak kanatlı arılar açık veya kapalı petek hücrelerinde üşümelerinden, muayeneler veya yer değiştirmelerde veya çerçevelerin silkelenmesinde sarsılmalarından, güneşe maruz kalmalarından, susuzluk çekmelerinden vs, gibi sebeplerden de ileri gelir.
Unutmayalımki, yurdumuzda ilkbaharın çok kararsız havalarında bazen gündüz ısı 25-30 dereceye dahi çıktığının gecesinde 6-10 dereceye kadar inebiliyor. Gece üşüyen arılar çerçeveler üzerinde ki salkımlarım daraltıp birbirlerine yaklaşınca, çerçeve yanlarındaki yavrular üşüyorlar. Tabi ki daha doğmadan sakatlanıyorlar. Arı ailesinin ve hatta diğer hayvanların ve hatta, bazen insanların bile hasta, zayıf, cılız ve toplumuna faydalı olmayacağını anlayan aile onları toplumdan dışlayarak dışarı atıyor.
Yağışlı havalarda gündüz arılara şurup vermek de, kovan önündeki alanda ve uçma tahtasında, dağınık halde ergin ölü arıların görünmesine baş sebeptir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR