Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA BAŞARININ (ÇOK ÜRÜN ALMANIN) ANAHTARI

ARICILIKTA BAŞARININ (ÇOK ÜRÜN ALMANIN) ANAHTARI
27.04.2015 / 09:23
Arıcılıkta muvaffakiyet, arıların büyük bal toplama mevsimine pek kuvvetli, asgari 60-70 bin mevcut ile çıkarılması ile mümkündür. (1 Langsrot çerçevesinin iki yüzündeki arıların 4-5 bin dadan çerçevesindeki arıların sayısının ise 6-7 bin olduğu hatırlanmalıdır.)
Kuvvetli kovanların bu mevsimde, 15-20 gün gibi pek kısa bir zamanda ballığı doldurarak 25-30 kilo bal topladıkları olur.
Hangi yerler arıcılığa pek müsaittir
Uzun dolambaçlı, bol sulu ve fındalıklı ve fundalığının altı çayırlı çiçekli olan civarındaki ormanlarda bol ıhlamur, akasya ve çam bulunan vadiler arıcılık için en elverişli olan yerlerdir. Keza çalılıkları arasında bol kekik, yabani yonca, melisa otu, Ballıbaba bulunan yamaçlarda çok kârlı arıcılık olur,
Vasi miktarda çayırlık, yoncalık ve kurungalık bulunan ve güne bakan (Ay çiçeği) Ziraati yapılan yerlerde de verim çok yüksektir.
Bol meyve ağaçları ve söğütlükler bulunan yerdede arılar ilk baharda çabuk kuvvetlenir ve bal toplama mevsimine kuvvetli çıkar.
Arılar 1 dekarlık:
Ihlamurdan 100 kilo
Akasyadan 135 kilo
Akçaağaçtan 20 kilo
Armuttan 3 kilo
Elmadan 1 kilo
Erikten 1 kilo
Yoncadan 12 kilo Günebakandan 6 kilo
Bal toplarlar
Bal toplama mevsimine arıları kuvvetli çıkarmak için neler yapmalıdır
1-Zayıf aileler birleştirilir
2-Mayıs ayı ortalarına kadar örtü ve yan yastıklar konularak ve uçma deliği fazlaca genişletilmiyerek kovanın sıcak tutulması temin ve dolayısiyle ana arının çok yumurtlaması sağlanır.
3-Nisan ayı ikinci haftasında arılara haftada üç gece 250-300 gram şeker şurubu verilmek suretiyle, ana arının bol yumurta bırakması temin edilir.
Arı ailesi kuvvetli ve kovanda bal mevcut olsa dahi bu yemlemeyi yapmak gereklidir.
4-Kuvvetli kovanlardan yavrulu çerçeveler çıkarılarak arısı silkildikten sonra zayıf kovana vermek suretiyle de aile kuvvetlendirilir. 1 çerçevede 4-6 bin yavru vardır. 21 inci gün yavrular çıktığında o kovana 4-5 bin arı ilave edilmiş olur.
ARILARI NE İLE BESLEMELİDİR
Arılar için en tabii ve iyi yem baldır. Binaneleyh Arılar ya süzülmüş bal, bal şerbet bunlar yoksa şeker şurubu ile beslenir. Arılara yem akşam verilip sabah alınmalıdır. Gündüz verilirse yağmacılığa sebep olunur. Arıların dışarı çıkmıyacağı kadar serin olan günlerde kavanozdaki şurubun bitene kadar beklemenizde mahzur yoktur.
Ballı kovanlardaki ballı çerçeveleri çıkararak balın sırrını bozup bu çerçeveyi tekrar kovana koymak suretiylede arılara münebbih gıda verilmiş olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR