Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GELİŞEN ARI AİLESİNE YENİ PETEKLERİN VERİLMESİ

GELİŞEN ARI AİLESİNE YENİ PETEKLERİN VERİLMESİ
29.04.2015 / 08:49
İlkbaharda arı ailesi kuvvetlenipte ilk muayenede bırakılan çerçeveleri tamamen doldurunca kovana tedrici surette yeni suni veya bir evvelki seneden balı süzülmüş petekler ilave etmek lazımdır.
Yeni ilave edilecek suni petekleri arılı çerçevelerin ortasına koymak doğru değildir. Çünkü aile ikiye bölünmüş ve ana arının yumurtlamasına bir hail meydana getirilmiş olur. Bazen böylece ortadan bölünmüş arı ailesinde ana arının bulunmadığı çerçevelerdeki arılar yetim kaldıklarına hükmederek ana memesi dahi yaparlar.
Kovana yeni çerçeveleri bir veya ikişer ikişer koymalıdır.
En yandaki çerçevede yavru var ise ilave edilecek çerçeve onun önüne, yani bölme tahtası ile yavrulu çerçevenin ortasına konulur. Şayet yandaki çerçeve yavrulu değilde ballı ise o zaman bu ballı çerçeve çekilir onun yerine yeni ilave edilecek çerçeve asılır.
Ballığın İlavesi
Alt kattaki çerçevelerin tamamı veya bir noksanı dolduğunda ve kuluçkalıktaki çerçevelerin üst tarafında yeni beyaz petekler görüldüğünde kovana ballık yani ikinci kat ilave edilir.
Ballıkta bölme tahtası kullanılmaz sandık tamamen petekli çerçevelerle doldurulur.
Ballık konulurken, alt kattaki örtü tahta veya bezleri alınarak üst kata konur.
Arıları ballıkta çalıştırmak için: kovan Standart Langstrot ise alt kattan bir iki yavrulu veya ballı çerçeve alınarak üst kata konulur. Üstteki boş çerçevelerde alttan alınanların yerine konur. Bu sayede hem arıları yukarıda çalışmaya mecbur eder ve hemde bala bıraktığımız bu kovanın oğul vermemesine yardımcı olunur.
Bala bırakılan kovanlarda mümkün mertebe oğul arzusunu söndürmek şarttır.
Yarım ballıklı kovanların arıların üst katta çalıştırmak için ballık çerçevelerine ya aşağıdan bir çerçeveden yavrulu gömeç çıkanlarak takılır. Yahutta bir, müddet ballık altta kuluçkalık üstte bırakılı bilirbede; tam büyük bal toplama zamanında ve kuvvetli kovanlarda bunlara gerek duyulmaz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR