Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEZGİNCİ ARICILIK

GEZGİNCİ ARICILIK
30.04.2015 / 09:04
Çok bal istihsalinin birinci şartı, arıcılık yapılan bölgenin, ballı bitkilerinin mebzul olmasıdır. İşte engin (ova) bölgelerin çiçekleri azaldıktan sonra, kovanların bol çiçekli yüksek yerlere taşınmasına gezginci arıcılık denir.
Kovanları taşıma zamanının tayini pek önemlidir. Bu işte ne gecikmeli nede erken davranmalıdır. Bu zamanı tayin için arılıktaki bir müşahede kovanı sık sık tartılır. Bu tartılar sonunda, ağırlığın artık sabit kalıp artmadığı tesbit edildiğinde arıları o bölgeden taşımak zamanın geldiği anlaşılır.
Bol çiçekli olmakla beraber, rüzgârı eksik olmuyan yerlerden istifade edilmez.
Kovanlar taşmacağı zaman, yollarda arıların çıkmaması için kovanı iyice hazırlamalıdır. Uçma deliğine ve hatta en üstte elek teli geçirmeli kovanın iyice havalanabilmesi temin edilmelidir. Mümkün olursa arıları gece ve yahutta akşam veya sabah serinliğinde taşımayı tercih etmelidir.
İki analı usul ile arıcılık
Bir kovanda iki ana arının yumurtlamasını sağlıyarak arı ailesini kısa zamanda kuvvetlendirmek ve dolaysiylede bal istihsalini artırmak için iyi bir usuldür. Bölgenin büyük bal toplama mevsimine kadar bir kovanda iki ana bulundurulur. Ondan sonra bu iki aile birleştirilerek pek kuvvetli bir aile meydana getirilir.
Bir kovanda iki aile barındırılmasında pek çeşitli usuller vardır. Fazla ilgi ve uğraşı istiyen yorucu bir sistemdir.
Tek katlı kovanlarda şöyle yapılır. Boş bir çerçevenin iki yüzüne kafes tel geçirilir. Kafes teli üste 1 cm. yanlarda 7-8 mm ve altta 2,5 cm taşkın yapmalıdır ki kovanın bir tarafındaki arılar diğer tarafa geçemesinler.
Uçma delikleri kovanın sağ ve sol köşesinden açılır. Her iki tarafa gereğinde oğul, 2 aile veya bir tarafa 1 aile diğer tarafa suni oğul konulur 2 ananın 2 yönde çalışması yumurtlaması sağlanır.
Birinci kat (kuluçkalık) dolunca, üzerine ana ızgarası konularak 2 kat ilave edilir. Bu metod 10 çerçeveden fazla olan Langstrot, DADAN kovanlarında veya 18-20 çerçeveli layans tipi benzeri kovanlarda iyi sonuç verir.
Uzun kovanlarda her iki yandaki aileler, ana ızgarası ile en az 32-35 cm. orta kısımda aralık kalacak şekilde ayrı olmalıdır. Üst üste konulan katlı kovanlarda yapıldığı takdirde iki ailenin ayrı çalıştığı kat arasında da yine ızgara ile bölünmüş en az 1-2 kat bulunmalıdır.
Büyük bal toplama devresinde analardan birinin bir kaç çerçeve ile başka 1 kovana alınması veya birkaç çerçeve ile bir köşeye sıkıştırılması verimi artırır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR