Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL HASADI

BAL HASADI
01.05.2015 / 08:45
Fenni arıcılıkta kovandan senede 2-3 defa bal hasat edilebilir. Gerek ballıkta, gerekse kuluçkalığın yan tarafındaki iyice olgunlaşmış balları lüzumunda alabiliriz. Alınan bu ballı çerçeveler yerine ya suni petekler konur, yahutta balı sızdırılmış kabartılmış petekler konur. Mevsim müsait giderse bu hazır peteklere arılar kolaylıkla yine bal doldururlar.
Ballık tamamen dolduğunda; Gövdeden ayrılarak kovanın civarında bir yere konulur. Ballık üzerindeki örtü tahtaları alınmaz. Ballığı alınan kovanın üzerine ya yedek örtü tahtaları veya bir telis parçası konularak kapağı kapatılır. Bundan sonra ballık üzerindeki örtü tahtaları birer birer kaldırılarak teker teker alınan ballı çerçeveler kovan kapısı önüne getirilerek üzerindeki arılar silkilir. Kalan bir kaç arıda tavuk teleği veya arıcı fırçası yardımıyla kovan önüne süpürüldükten sonra bu ballı çerçeveler kapalı bir sandık veya odaya götürülür. Ballıktan çerçeveyi aldıktan sonra yine hemen örtü tahtasını kapatmalıdır.
Bal hasadını mutlaka sabah çökerken veya akşama doğru geç vakit yapmalı ve etrafa bal bulaştırmamaya dikkat etmeliki, yağmacılığa meydan verilmesin.
BAL’IN OLGUNLAŞTIĞI NASIL ANLAŞILIR
Balın olgunlaştığı, çerçevedeki ballı gözlerin tamamen, yahutta hiç değilse 2/3 den fazlasının sırlanmış olmasıyla anlaşılır. Arılar balı, peteğin üst tarafından sırlamaya başlarlar.
Üzeri sırlanmamış olan çerçevedeki bal olgunlaşmamıştır. Olgunlaşmamış ballar uzun müddet dayanmaz. Tuhammür eder.
Ekşir. Zayi olur. Balın çabuk olgunlaşmasını temin etmek için, uçma deliğini genişletmek ve yemleme deliğini açmak suretiyle kovanda mükemmel bir havalanma sağlanmalıdır. Akşamleyin ve gece kovan kapısı önünde arıların yüzleri kovana dönük olarak kanat çırpması. Baldaki fazla suyun uçmasını, dolayısilede balın olgunlaşmasını temin içindir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR