Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ

BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ
19.05.2015 / 09:36
Evcil bıldırcın ile avcıların iyi tanıdığı adi bıldırcınların arasında da, birçok bakımdan fark vardır.
Evcil bıldırcın çok iyi bir yumurtlayıcıdır, bütün yıl aralıksız yumurtlar. Adi bıldırcın ise ancak üremesine yetecek miktarda yumurtlar.
Evcil bıldırcın kuluçkaya yatmaz, yumurtaları 16 günlük bir kuluçka dönemi ister. Oysa adi bıldırcın çok iyi bir kuluçka hayvanıdır ve yumurtaları 20 günlük kuluçka dönemi ister.
EVCİL BILDIRCIN NİÇİN YETİŞTİRİLİR?
Bıldırcınlar hem et hem de endüstriyel alanda yumurta üretimi için yetiştirilmektedir.
a) Yumurtası için: Dişiler yumurtlamaya 35-60 günlük iken (ortalama 50 günlük iken) başlarlar, bunu bütün yıl devam ettirirler. Yılda 300-350 yumurta toplanır. Bu yumurtalardan yılda 200 civciv üretilebilir.
b) Eti için: Yavrular 6 haftalık iken kesilir. Satıştaki ağırlıkları 105-140 gr.’dır. Pazarda tüyleri yolunmuş ve dizilmiş olarak 24’lük kutular halinde satılır. Lüks lokantalar, oteller, turistik istasyonlar ilk sıradaki müşterilerdir.
YETİŞTİRİLMESİ:
Müşterek kafeste yetiştirme denenmiş ve iyi sonuç vermiştir. Başlangıçta hücrede yetiştirme (bir erkek bir dişi veya bir erkek iki dişi) iyi sonuç vermemiştir. Bu usulde erkek dişiyi hırpalamış, dişinin tüylerini yolmuştur. Dişinin de kızmasıyla öldüresiye kavgalar olmuştur. Müşterek kafeslerde damızlıklarla bile böyle olaylara rastlanmaz.
Bıldırcının poligam olduğunu unutmamak gerekir Grup halinde bir erkek 2 kişiye yeterlidir. Kafes bataryasında damızlıklara yoğunluğu metre kareye 80 bıldırcındır. Bu tip yetiştirmeye gerekli nisbi sıcaklık dolayısıyla bu husus önemlidir. Daha aşağı bir yoğunluk soğuğa sebep olacak, daha fazlası zarara olacaktır.
40 bıldırcınlık (20 erkek + 20 dişi) ile damızlık kafesinin boyutları, 80 cm boy, 60 cm en ve 15 derinlik, kafesin ayakları yerden 15 cm yüksekliğindedir. Kafesin üstü dalgalı karton tavanla kaplı, diğer yüzleri ve tabanı ise 1,2X1,2 cm boyutlu kafesli tel ızgaradır. Dıştan tel çengellerle tutturulan suluk 10 cm en ve 4 cm yükseklikte, yemlik ise 5 cm en ve 4 cm yüksekliktedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR