Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KERBELA ŞEHİTLERİ ÇERKEZKÖY’DE ANILDI
Ahilik Haftası Münasebetiyle Vali Yıldırım’a Ziyaret
Belediye Faaliyetlerinde Günün Özeti

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TARİHİ MURATLI POSTANESİ NİHAYET KURTULACAK, TAMER DODURGA VE ALBAYRAK’TAN ALKIŞLANACAK CEVAP

28.08.2015 / 11:46
Yaklaşık 4 yıldır Muratlı tarihi postanenin kurtarılması, restore edilmesi için büyük bir çaba göstermekteyiz. Gazete olarak gerek manşet gerek köşe yazılarıyla,tarihimizin korunması yolunda büyük bir adım atıldı.
Muratlı Kızılay derneği mülkiyetinde bulunan tarihi postane için, bir yandan yeni il kültür müdürü Sayın Ersan Ulusan ile görüşmemiz ve kendisinin duyarlılık göstererek Vali sayın Enver Salihoğlu ile Muratlı’ya gelerek keşifte bulunmasının ardından, yayın organımızda dile getirdiğimiz Büyükşehir kültür müdürlüğünün tarihi yerleri restorasyonu projesi kapsamında ele alınması gerektiğini dile getirmemize istinaden, yazılı olarak bu konuda gereğinin yapılacağını beyan eden bir cevap göndermişlerdir. Kendilerinin bu hassasiyeti bizleri mutlu etmiş olup, Muratlı adına sayın Tamer Dodurga ve Sayın Kadir Albayrak’a teşekkür ederiz. Umarız tüm haberlerimizde aynı hassasiyeti göstermeye devam ederler ve duyarlılıklarını halkımızla paylaşırız. Sayın Tamer Dodurga’nın cevabı ektedir.

Sayın Murat Ürtekin,
24 Ağustos 2015 tarihli Bıçak Sırtı adlı köşenizdeki “Tarihi Muratlı Postanesi” konulu yazınızda adım geçmiş ve tarafımdan konuyla ilgili bir açıklama yapılması istenmiştir.
Öncelikle tarihi dokuyu korumak adına çok çalıştığıma dair değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Yazınızda söz konusu olan tarihi postane Muratlı’nın, dolayısıyla Tekirdağ’ın nadide kültür varlıklarından biridir. Şüphesiz bu varlıklarımızı korumak, ilgili tüm kurumlar gibi Büyükşehir Belediyesinin ve bu belediyede görevli olarak şahsımın da asli görevlerindendir.
Yazınızda bahsettiğiniz gibi bu bina, Kızılay Derneğinin mülkiyetinde olup korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Binada restitüsyon, rölöve ve restorasyon çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Mevcut durumda mülk sahibi derneğin bu çalışmaları yapma imkanı bulunmadığı, ancak takas suretiyle yeri devretmeye hazır olduğu anlaşılmaktadır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca, restorasyon işlemlerini yapmaya talip olunduğuna dair bir yazı bu derneğin bağlı olduğu Genel Merkeze gönderilmiş olup konu hakkında cevap beklenmektedir. Bu cevaba göre konu değerlendirmeye alınabilecektir.
Konuyla ilgili çalışmalar şu an İmar ve Şehircilik Dairemizce yürütülmektedir.
Korumakta çok ama çok geç kalınmış, bir bir ziyan olmuş, içler acısı durumdaki kültür varlıklarımızı diriltmek amacıyla yapacağımız somut çalışmaları sizlerle paylaşabilme temennisiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR