Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN BAŞ ÜRÜNÜ BAL, BAL NEDİR ? - 2

ARILARIN BAŞ ÜRÜNÜ BAL, BAL NEDİR ? - 2
17.10.2015 / 09:00
Yabancı bir literatürde “Bal, arının doğal ürünüdür” diye kısa bir tarifle ifade edilmektedir. Balmumu da arının doğal bir ürünü olduğuna göre bu yeterli bir tarif olamaz. Bir dünya arıcılık kongresinde Dr. Moreux “Bal, arının canlı bitkilerden aldığı şekerli salgıları değiştirerek petek gözlerine depo ettiği bir maddedir” … şeklinde tanımlanmıştır.
Ünlü arıcılardan PHILLIPS’ın yaptığı şu tarif de gayet pratik ve kapsamlıdır:
“Bal bitkilerdeki nektarı bal arısı tarafından toplanıp değişikliğe uğratılması ve yoğunlaştırılmasıyla kendilerine besin olarak imal edilen ve petek gözlerine dolduran;
Taze halde iken sıvı, fakat zamanla şekerlenebilen;
Asit reaksiyonda olan;
Başlıca üzüm şekeri ve meyve şekeri denen iki şekeri ihtiva eden, fakat meyve şekeri daha fazlaca olan ve bazı hallerde karbonhidrat kompleksleri de bulunabilen;
Daima madensel maddeler, bitkiler renk unsurları, bazı enzimler ve polen kırıntıları ihtiva eden; aromatik, akıcı ve tatlı bir maddedir.”
Dikkatle tetkik edilirse bu tarif yalnız çiçek ballarını içine almakta, çamlardaki pamuklu böceklerin salgıladığı Çam balları ile yaprak salgısı olan BALSIRA ballarını diğer bir genel deyimle, Miella ve Mielle ballarını bal kapsamı içine almamaktadır.
Çünkü; bitkilerin diğer kısımlarında bulunan tatlı öz suları kapsamına almayarak yalnız nektar derlenmesini şart koşmakta, zamanla şekerlenebilmesini konu etmekte ve içinde polen kırıntılarının bulunmasını önemle belirtmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR