Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PETEK BALLARI DA ŞEKERLENİR Mİ?

PETEK BALLARI DA ŞEKERLENİR Mİ?
24.10.2015 / 09:13
İyi olgunlaşmış gümeç balları uzunca bir süre şekerlenmeden kalabilirse oe bir süre sonra onlar da şekerlenirler. Soğuk yerde bırakılan petekli ballar daha çabuk şekerlenirler. Petek hücrelerinde önce küçük parçalar halinde başlayan kristalleşme zamanla ilerler ve bir süre bonra öyle bir an gelir ki bal ile balmumu tek parça haline gelir.
Yeni yapılmış ve parlak petek gözlerine konan ballar daha geç şekerlenirler. Eski ve siyah peteklerdeki ballar daha çok şekerlenirler, bunun baş nedeni bir yıl evvelden kalan balların bu eski petek gözlerinde kristalleşmeye maya olmalarından ileri gelir ki teknik arıcılar bu hususu göz önünde tutarak balı alınmış çerçevelerdeki gözlerde kalan balların sızıntılarını arılara iyice temizlettikten sonra kovalarında muhafaza ederler.
Peteği ile kristalize olmuş balları 65 -70 derecelik sıcak bir su içine konulan diğer bir kapta benmari yoluyla ısıtılmalıdır. Balmumu 60 derecenin üzerinde erir, balın yüzüne çıkar. Soğutulduktan sonra balmumu kalıp halinde balın üzerinden alınır.Pek çok tüketicilerinin peteği ile donmuş balları çöpe attıklarına şahit oluyoruz. Bu yolla eritildiği takdirde bal da, mum da heder olmaz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR