Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Vitaminlerle ilgili şaşırtıcı gerçekler
KPSS’SİZ MEMUR ALIMI HABERLERİNE İTİBAR ETMEYİN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN ÇİÇEKLERDEN DERLEDİĞİ NEKTAR NEDİR

ARILARIN ÇİÇEKLERDEN DERLEDİĞİ NEKTAR NEDİR
07.11.2015 / 08:57
Çiçeklerin salgıladığı tatlı sıvıya nektar denir. İşçi arılar bu sıvıyı dilleri ile emerek midelerine doldurup kovanlarına taşırlar.
Nektarın dörtte üçü sudur. Dörtte biri de şekerdir. Çok az oranda da azotlu ve fosforlu maddeler bulunur.
Nektarın içinde bulunan şekerin çok önemli bir kısmı hepimizin bildiği çay şekeri bileşimindedir. Pek az kısmı da dekstroz dediğimiz üzüm şekeri ve levüloz dediğimiz meyve şekeridir.
Nektarın miktarı ile şekerce zenginliği vesair maddelerin oranı ile rengi, kokusu; çiçeklerin türüne, yetiştiği bölgenin iklimine, havanın ısısına, nemine, toprağın karakterine ve arazinin mevkii ve marazına göre değişir.
NEKTAR NERELERDE VE NE ZAMAN
DAHA ÇOK SALGILANIR.
Çiçekler sabah ve akşam vakitlerinde daha çok nektar salgılarlar. Öğle saatleri ile çok sıcak ve kurak günlerde nektar salgılama son derecede azalır. Yağmurlu günleri takip eden, ilk güneşli günlerde nektar ifrazatı çoğalır. Yüksek rakımlı yaylaların serin olmasından ötürü, çiçeklerin nektar salgılaması dikkati kolayca çekebilecek kadar artar. Engin yerlerde nektar salgılamayan bazı çiçekler, yüksek dağların serin havasında bol miktarda nektar verebilir. Bu nedenledir ki, yüksek yerlerde çiçekler az ve geç de çiçek açmış olsalar, arılar daha kısa sürede daha çok bal derleyebilirler.
Yüksek yerlerin dere ve tepeciklerindeki nemli toprak ve havasında yetişen çiçekler daha güzel ve enfes koltuklarından ve daha uzun süre nektar salgıladıklarından arılar kısa sürede daha çok ve kaliteli bal toplarlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR

Havacı Pilot Binbaşı Saner Saygın Son Yolculuğuna Uğurlandı
Havacı Pilot Binbaşı Saner Saygın Son Yolculuğuna Uğurlandı