Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÖY VE AİLE TAVUKÇULUĞU HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ

18.02.2016 / 11:38
Köy ve aile tavukçuluğu, çok daha az yer ve çok az masrafla yapılabilen zevkli ve karlı bir uğraşıdır.
Eti, yumurtası, tüyü ve gübresinden faydalandığımız tavuk, çoğu köylerimizde pek ilkel usullerle yapılagelmekte olsa bile, yine de halkımızın beslenmesindeki değeri ve milli ekonomimize yaptığı katkı azımsanamaz.
Türkiye’nin 1930 – 1935 yıllarında, şimdikinden çok daha ilkel metodlarla yapılan köy ve aile tavukçuluğu ile ta İspanya’ya kadar yumurta sevkettiğini, ortaokulda Fransızca öğretmenimize tercüme ettirdiğim ve ‘’Yolladığınız taze Türk yumurtalarını aldık.’’ Diye başlayan iş mektuplarından hatırlarım.
Yurdumuzdaki %3’e yakın nüfus artış oranına göre, her sabah sofraya bir gün evvelkinden 5000 kişi daha fazla oturmaktayız. Bu nüfus çoğalması ve halkımızın daha iyi beslenme konusundaki bilgisinin artışı ile orantılı olarak da memleketimizdeki et ve yumurta tüketimi her yıl daha çok artan bir hızla yükselmektedir.
Memleketimizde tavukçuluğun geliştirilmesi ve daha modern usullerle yapılması konusundaki Tarım Bakanlığı çalışmalarına paralel olarak, T.C Ziraat Bankası da; ciddi ve samimi surette modern tavukçuluk yapacaklara 10 ve hatta 100 binler ve hatta milyonlarca lira kredi açmakta olsa bile, her çiftçi ailesinin teknik metodlarla ve asgari 500 tavukla ticari tavukçuluk yapabileceği hatıra gelemez.
Bu nedenlerle biz, Tarım ve Veteriner örgütünün yakın ilgisi, T.C Ziraat Bankası’nın bahşettiği geniş kredi imkanları ile tavukçuluk yapan ve cidden, bu ilgiler ve krediler sayesinde , tavukçuluğun her yönünü kavramakta gecikmeyen az sayıdaki büyük tavuk yetiştiricileri kadar; kitabımızın asıl hitap ettiği çok geniş kitlenin ‘Köy ve Aile Tavukçuluğu’ üzerinde durmayı faydalı buluyoruz.
‘Damla damla göl olur, göl de taşar sel olur.’ Atasözümüzde de belirtildiği gibi, birkaç tavuk yetiştirmeye müsait boş bir yeri olan her ailenin, kendi yetenekleri içinde az sayıda tavuklarla işe başlaması ve aile fertlerinin heder olan emeğini ve evin döküntüsünü kıymetlendirerek yan gelir sağlaması ve tavukçuluğun inceliklerini, bakım, besleme ve pazarlama usullerini öğrenmesi fertlerin ve memleketin tavukçuluğunun istikbali bakımından da etkili ve ticari tavukçuluğa yönelmeye başlangıç olur kanısındayız. ‘Arı bir’den, davar ondan ürer.’ İse büyük çapta sanayi tavukçuluğu da küçük çaptaki köy ve aile işletmeciliğinden başlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR