Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TAVUK VE HOROZ

24.02.2016 / 10:05
Bazı şehir ve kasabalarda halk horozların sesinden rahatsız olmasın diye, tavuk beslemeyi belediye yasak eder. Bunun kolayı var: Tavukların arasında horoz bulundurmayınız, olur biter. Horozsuz tavuk yumurtlar mı? Elbet yumurtlar. Yalnız, horozsuz tavuğun yumurtlamasında tohum olmaz, o kadar. Yani horozsuz tavuğun yumurtlamasını kuluçkaya koyarsak civciv çıkmaz.
Hatta horozsuz tavuklardan elde edilen yumurtalar, tohumlara nazaran çok dayanır.
Kapalı kümeslerde yapılan tavuk yetiştirmede horoza hiç lüzum yoktur. Hem boşuna yem masrafı yapılmış olur ve hem de horoz kümeste fazla yer işgal ettiği gibi tavukları tedirgin ederek enerji kaybına, dolayısıyla da yumurta veriminin düşmesine sebep olur.
Ancak, saldım çayıra mevlam kayıra tipi köylerde, istasyonlarda, çiftliklerdeki yetiştiricilikte horoz şarttır. Tavukları başına toplar. Başkalarının tavuklarıyla karışmasını önler ve tavukların başka yerlere ve kümeslere yumurtlamasına mani olur. Gıdıklayarak besin kaynağının yerini tavuklara haber verir. Ve tavuklara yem atıldığı zaman başka tavukların ve horozların sürüye girip yem yemesini önler.
BİZDE VE BAZI YABANCI ÜLKELERDE
YUMURTA TÜKETİMİ
Avrupa’nın bazı memleketlerinde yumurta tüketimi her bir kişi başına şöyledir:
Türkiye’de 55
Finlandiya 150
İtalya 160
İsviçre 170
Fransa 190
İsveç 200
Danimarka 220
Hollanda 225
Batı Almanya 235
Belçika 320
İngiltere 317
İsrail 410
Avusturya 310
Yugoslavya 89
Yukarıdaki yuvarlak cetvelde görüldüğü üzere Türkiye’mizde yumurta tüketimi kişi başına senede 55 adet olduğu halde diğer memleketlerde en az bizim 3 ila 5 misli fazla yumurta tüketilmektedir.
İnsan sağlığı ve enerjisi bakımından ne yüksek değer taşıdığını diğer yazılarda okuduğumuz yumurtanın memleketimizde bu kadar az tüketilmesi üzüntü vericidir.
Bir konunun geleceğini tahmin için, geçmişini ve bugününü bilmek; kıyaslama, gereksinme, rekabet vb. için faydalı olduğu kadar, insanın kendi uğraşında merak ve tecessüsünü tatmin ile konusundaki ufkunu genişletmek için istatistikleri tetkik etmek tatlı ve dinlendiricidir.
Bu düşüncelerle, Türkiye’de pek az tavuk yetiştiricisine gelen, fakat ileride bedava abone kaydı için nasıl ve nereye yazılacağının İngilizce örneğini verdiğimiz İNTERNASYONEL Tavukçuluk Dergisi’nden çıkardığımız verileri aşağıda belirtiyoruz.
Dünyanın Belli Başlı Memleketlerinde
1 – Kızartmalık tavuk eti ve piliç üretimleri
2 – Toplam tavuk eti üretimi
3 – Yumurta üretimi
4 – Hindi eti üretimi ve;
5 – Diğer kümes hayvanları ( kaza – ördek vb) üretimlerinin 1969 – 1973 ortalaması (5 yıllık) ile 1978’e kadarki son 5 yılın üretimleri tonlar bin olarak, adet ve rakamları milyon olarak okunmak üzere hazırlanmıştır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR