Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİZDEN GELENLER

SİZDEN GELENLER
25.05.2016 / 12:05
ARICI TERAZİSİ

Bir arıcı meslektaşımın bana göndermek lütfunda bulunduğu, Türkiye’nin ilk ve tek arıcılık gazetenizde yayınladığınız, ARICILARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK “ARICI TERAZİSİ” hakkında, Rizeli Sayın Ahmet Arslan’ın bana da çok ilginç gelen icadı ile ilgili yazıyı okudum.
Türkiye’mizde susuzluğunu çektiğimiz Arıcılık yayınlarına, bir yenisini katmış bulunan Güner Kayral Bey ile Elif Kayral Hanım ve arıcı terazisini icat eden Sayın Ahmet Bey’i içtenlikle kutlarım. Ben İstanbul Fındıkzade’de ikamet edip, Büyükada’daki yazlığımın bahçesinde arıcılık yapmaya başlayan bir amatörüm. Arılarımdan bir tanesini adada bir terazi üzerine bıraktıktan sonra cep telefonum ile kovandaki ağırlığı not ederek adamıza has çam ve çiçek ballarının hangi aylarda ne kadar toplandığı ile adadaki nem ve ısıyı günün her saati, haftanın her gününde görmek ne güzel olanak. Büyük çapta arıcılık yapan gezginci arıcılar için çok daha önemli bir konu.
Dr. Bahri Işık hocamdan aldığım eğitim de ve arıcıların uyguladığı, tavsiye edilen en önemli konularından biri de; arıların bulunduğu bölgedeki bal toplama mevsiminin sona erip ermediğini, arıcı baskülünün de yardımı ile iyice tayin etmeli ve arıların uçuş alanlarını da göz önüne alarak yeni yerin, eski yerine 5-8 km’den daha yakın olmamasına dikkat etmelidir.
Bir önemli konuda kovanları sık açmayarak peteklerdeki bal ağırlığını tespit edip ona göre kovanları götüreceğimiz bölgeler seçilmeli. Bu da demek oluyor ki arıcılar için baskül çok önemli.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR