Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık
Vali BİLGİN, İl Genel Meclisini Ziyaret Etti…
-EŞKİNAT, ÇINARLI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Beykoz arıcıları larva transferi yapmasının yanı sıra arı sütü de üretiyor

Beykoz arıcıları larva transferi yapmasının yanı sıra arı sütü de üretiyor
27.05.2016 / 12:07
Beykoz Belediye Başkanlığı, Beykoz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile işbirliğiyle yürütülen başarılı çalışmaların sonucunda arıcılıkta yeni bir aşamaya gelindi. 7 Temmuz 2013 tarihinde Akbaba Köyü ilköğretim Okulu’nda, İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Bahri Işık tarafından 60 arıcının katılımıyla gerçekleştirilen Uygulamalı Arıcılık Eğitimi sonucunda başlayan Larva Transferi işlemi ve Arı Sütü Üretiminde çalışmalar hızla sürüyor.
Arı sütü üretiminin tarihçesi, bugünü ve arı sütünün özellikleri
Arı sütü üretimi 100 yıl öncesine dayanmakla birlikte ilk çalışma Çinliler tarafından 1950 yıllarında başlamış. Şu anda Çin’in yıllık üretim kapasitesinin 1.000 ton olduğu bildiriliyor. Ülkemizde ise arı sütü üretimi 250 kg. Arı sütü taze iken süt beyazı renginde ve hafif krema kıvamında olup, oda sıcaklığında bu renk hafif sarıya dönüyor. Dışarıda saf halde iken 2-3 saat içinde kimyasal yapısında değişmeler başlayan arı sütünün yapısında; %66 su, %12 protein, %5 yağ, %12 şeker, %0,82 mineraller ve %2,84 oranda henüz bilinmeyen maddeler bulunuyor.
FAYDALARI
Arı sütü; organizmaya canlılık kazandırıyor, yorgunluğun giderilmesinde, damar sertliğine karşı, çocukların beslenmesinde ve gelişmesinde, vücut direncinin artırılmasında ve kan dolaşımının hızlandırılmasında faydalı olduğu bildiriliyor. Piyasada bal-polen-arı sütü karışımları bulunmaktadır. Bu tür karışımların, 1 kg bal, 150 gr vpolen ile 50 gr arı sütü şeklinde olması tavsiye ediliyor. Normal şartlara ortalama doz yetişkinler için 0.5 gr, hastalık ve rahatsızlık hallerinde 1 gr olarak öneriliyor. Çocuklarda ise yaşa ve doktor tavsiyesine göre yetişkinler için belirtilen dozun yarısı ile ¼’ü kullanılıyor.
Mehmet Ali Dilmaç sayesinde...
Beykoz’da arı sütü üretimi Mehmet Ali Dilmaç’ın arılığında başlatılmış. 1980 yılında Trabzon, Çaykara’da arıcılığa başlayan Dilmaç Hoca bu işi, 1990 yılından itibaren de Çavuşbaşı Baklacı’da sürdürüyor. 140 kovanı aşan aile işletmesinde; oğlu Gıda Mühendisi Ahmet Yaşar Dilmaç ve kız kardeşi Ayşe Nur Dilmaç tarafından larva transferi ve arı sütü üretimi yapılıyor. Larva transferi ve arı sütü üretimi kapalı ve hijyenik ortamda Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yapılabiliyor. Modern larva transfer seti kullanarak toplam 250 adet larva transfer edilebiliyor. Uygulamanın başarı oranı %80 olarak işaret ediliyor. Bir setten 250 adet larva transferinden 25-30 ml arı sütü alınabilirken 1 lt arı sütünün satış fiyatının 5 bin TL olduğunu da söyleyelim...
Dr. Bahri Işık
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR