Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gezginci Arıcılara yeni düzenleme

Gezginci Arıcılara yeni düzenleme
30.05.2016 / 11:54
İl Tarım Müdürü Orhan Sarı, “Gezginci Arıcılar her istedikleri yere kovan koyamayacak. Sadece bizim belirlediğimiz alanlara kovan konulacak” diyerek, Buğday’da görülen hastalığın erken ekimden kaynaklandığını söyledi.
İl Tarım Müdürlüğünde Arı yetiştiricileri ve Birlik yöneticilerine yönelik olarak yapılan toplantıda konuşan İl Tarım Müdürü Orhan Sarı, gezginci Arıcılar için yeni düzenlemeler yapacaklarını söyledi. Gezginci Arıcılar ile ilgili çok sık şikayetler geldiğini belirten Sarı, “ Yeni bir düzenleme yapıyoruz. Buna göre gezginci Arıcılar istedikleri her alana Kovan koyamayacaklar. Kovan konulacak alanlar harita üzerinde belirlenecek ve bunların dışında kalan alanlara kovan konulamayacak. Böylece denetimlerde daha kolay yapılacak. Haritayı hazırlıyoruz ve sadece bu haritada belirlenen noktalara kovan konulacak. Köy Muhtarları da Gezginci Arıcıların sadece bu alanlara kovan koymalarına izin verecek” dedi.
“MERA ISLAHI SÜRÜYOR AMA…”
Mera ıslahlarının sürdüğünü ancak köylünün merasına sahip çıkması gerektiğini belirten İl tarım Müdürü Orhan Sarı, “ Gübreleme yapılıyor. Bu güne kadar 20 köy kendi imkanları ile gübreleme yaptı, ancak 2-3 yıl bakım yapıp sonra meraları bırakıyoruz. Sürekli olarak bakılmalı. Bunun dışında meradan faydalanan hayvan sahiplerinin bir çoğu maddi katkı sağlamadığı için Mera Birlikleri iş yapamıyor. Bu konuda da düzenleme yapıyoruz. Katkı sağlanmıyorsa, meralar özel sektöre devredilecek” dedi.
“SORUN ERKEN EKİMDEN”
Buğday’da görülen hastalık ile ilgili açıklama yapan Sarı, “Aldığımız bilgiler sorunun erken ekimden kaynaklandığı yönünde. Bu nedenle mümkün olduğu kadar geç ekim yapılmalı. Tabii en önemli konu, artık çiftçilik meslek olmalı ve dünyadaki teknolojik gelişmeler takip edilmeli” dedi.
Konuşmalardan sonra ise Arı Yetiştiricilerine Arıcılık konusunda bilgiler verildi.
Edirne Haber
Mustafa Akıntürk
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR