Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TEKİRDAĞ HİZMET GÖNÜLLÜLERİ DERNEK BAŞKANI SAMİ DURAK:
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ MUHTAR ADAYI SEVCAN ALP:
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EMEKLİLER ARICILIĞA HAZIRLANIYOR

EMEKLİLER ARICILIĞA HAZIRLANIYOR
01.06.2016 / 11:38
Pendik Belediyesi, emekli vatandaşlara yönelik arıcılık kursu başlattı. Ekonomiye, üretime ve aile bütçesine katkı sağlamayı hedefleyen 80 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara hem sertifika, hem de kovan verilecek.
Emekliler için Pendik’te “ballı” dönem başlıyor. İlçe Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yapan Pendik Belediyesi tarafından emekli vatandaşları ekonomiye kazandırmak üzere “Arıcılık ” öğretiliyor. Arif Nihat Asya Kültür Merkezi’nde ilk dersin verildiği kursa emekliler akın etti. Belediye Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Tarım Danışmanı Ülkü Ergüt tarafından verilen eğitim, 13 Mayıs’a kadar sürecek. Kurs, haftada 3 gün 5’er saat olmak üzere toplamda 80 saat eğitimi kapsıyor.
EĞİTİM, TEORİK VE PRATİK UYGULAMALI OLACAK
Emeklilere yönelik öncü bir hizmet olan kurs, arıcılık mesleği konusunda uzmanlaştıran teorik ve pratik uygulamalı iki bölümden oluşuyor. Öncelikle teorik eğitimden geçirilen katılımcılar; Arı Irkları, Türkiye ve Dünyada Arıcılık, Arı Hastalıkları, Arıcılıkta Mevsimsel Çalışmalar, Ana Arı, Arı Popülasyonu, Sabit ve Gezginci Arıcılık, Arıcılıkta Kullanılan Ekipmanlar, Ballı Bitkiler, Arı Ürünleri gibi konuları içeriyor. Daha sonrasında ise kurs katılımcıları arazide uygulamalı arıcılık dersleri alacak. Eğitimlere devamlı katılan ve gerçekleştirilen testlerden başarıyla geçen kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaların yanı sıra, arıcılık yapmaları için gerekli sayıda kovan verilecek.
HER KOVANDA 750 TL İLE 1250 TL ARASINDA GELİR ELDE EDİLEBİLİR
Arıcılık mesleği, cazip bir ekonomik gelir düzeyini emektarlarına sunuyor. Bir kovandan yılda elde edilen bal, 15-25 kg arasında değişebiliyor. Kilosu en az 50 TL olan baldan, böylece her kovanda yılda 750 TL ile 1250 TL arasında bir gelir elde ediliyor. Bu gelir balın çeşidine ve fiyatına göre de değişiyor.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR