Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAPILAN DOĞRU ZİRAİ İLAÇLAMA ARI ÖLÜMLERİNİ YÜZDE 90 ENGELLEDİ

YAPILAN DOĞRU ZİRAİ İLAÇLAMA ARI ÖLÜMLERİNİ YÜZDE 90 ENGELLEDİ
03.06.2016 / 11:36
Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği ve Önder Çiftçi Projesi tarafından “Arıları seviyorum, zararsız ilaç kullanıyorum” kampanyası ile geçmiş yıllarda ilkbahar aylarında yaşanan toplu arı ölümleri yüzde 90 engellendi.
Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şakir Ada, yaptığı açıklamada, kanola bitkisinin Trakya’da ayçiçeğinden sonra en fazla ekilen yağlı tohum bitkisi olduğunu söyledi.
Kanola ve ayçiçeğinin arılar için de önemli olduğunu anlatan Ada, “Kanola bizim için önemli bir nektar ve polen kaynağı. Özellikle ilkbahar aylarında arıcılarımız kanola ekilen alanların kenarlarına gelir. Son yıllarda gezginci arıcılar da geliyor.” dedi.
Geçmiş yıllarda kanola ekilen tarım alanlarında arıcıların büyük sıkıntılar yaşadığını, bazı çiftçilerin kanola tarlalarında arılara zarar veren ilaçlar kullandığını söyleyen Ada, Önder Çiftçi Projesi ile birlikte yürüttükleri “Arıları seviyorum, zararsız ilaç kullanıyorum” kampanyası kapsamında, köylerde ve ilçelerde çiftçiler ile bir araya gelerek zararsız ilaç kullanımı ve arıların kanola bitkisinde sağlayacağı verim artışlarını anlattıklarını ve projeyle ilgili çok güzel sonuçlar aldıklarını açıkladı.
Zararlı tarım ilaçlarının akşam geç saatlerde atılsa dahi ertesi gün mutlaka arılarda olumsuz etkisi olduğunu ancak şu anda kanola üreticisinin kullandığı zararsız ilaçların, arının çalıştığı saatlerde atılsa dahi hiçbir zararı bulunmadığını bildiren ve zararsız ilaçlamadan sonra bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Ada, şunları söyledi:
“Geçmiş yıllarda kanola tarlalarında arılara zararlı zirai ilaçlar kullanıldığından dolayı büyük kayıplarımız oluyordu. Kovanlarımızın bir kısmı sönme noktasına gelmişti. Son dönemde zararsız ilaç kullanmayla yüzde 90 bir başarı sağladık. Eskiden kovanlarımız sönerken şu anda kanolanın çiçek açtığı mevsimde kovanlarımızı çoğaltıyoruz. Oğul alıyoruz. En azından arılara şerbet vermiyoruz, bu zamanlarda besleme yapmıyoruz. Kanoladaki nektar bizim için yeterli oluyor.”
Kanola üreticisinin arıların polenizasyondaki önemini gayet iyi anladığını belirten Ada, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Özellikle bilinçli çiftçiler kanola sahalarında bırakın zararlı ilaç kullanmayı kanola sahalarında arı kovanlarının konulması için yer bırakıyorlar. Üretici bunun farkında. Çok az da olsa bir kısım üreticimizin arılara zararlı ilaçları kullandığını biliyoruz. Az da olsa sıkıntılarımız var bunun da zaman içerisinde önleneceğine inanıyorum. Amacımız arıları ayçiçeğine hazırlamak, bu döneme kadar arılar kanoladan nektar ve polen getirdiği için kovanlarımızı ayçiçeğine çok iyi bir şekilde hazırlamış oluyoruz. Dolayısıyla bal verimimiz de olumlu etki ediyor.”
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR