Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL SİRKESİNİN YAPILIŞI VE BİLİNMEYEN FAYDALARI

BAL SİRKESİNİN YAPILIŞI VE BİLİNMEYEN FAYDALARI
04.06.2016 / 08:52
Sirkenin her çeşidinin vücuda büyük faydası var ancak bal sirkesi kat kat şifa dağıtıyor. Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, bal sirkesinin faydalarından bahsetti.
BAL SİRKESİ NEDİR? NASIL YAPILIR?
Bal sirkesi; bal, su ve meyve suyu ile hazırlanan, son derece şifalı bir sirkedir. Bal sirkesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;
* 2 litre kaynar su,
* 1 kg hakiki bal,
* 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu,
Hazırlanış Şekli : Kaynar suyu balın üzerine dökün. Mayalanmayı hızlandırmak için karışıma bir bardak taze meyve suyu eklerseniz, sonuç çok daha iyi olacaktır. Bir çorba kaşığı ılık suyun içinde bir miktar mayayı karıştırın. Bu mayayı ballı suyun üzerine koyacağınız bir dilim ekmek içi üzerine yayın. Kabın üzerini bir tülbentle örtüp, on beş gün kadar dinlendirin. Ardından üzerindeki ekmek dilimini alıp, köpüğü temizleyin ve süzün. Elde ettiğiniz sıvıyı üzerine tülbent örtülü olarak açık havada sirkeleşinceye kadar yaklaşık bir ay boyunca dinlenmeye bırakın.
BAL SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?
* Tuzun etkisini azaltarak yüksek tansiyondan korur. Özellikle ülkemizde yüksek tansiyondan ölümler düşünür ise, hepimizin mutlaka ve mutlaka kullanması gerekir diye düşünüyorum.
* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoks görevi görerek temizler, yağ ve mukus kalıntılarını parçalar.
* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.
* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buğusu yapılabilir..
* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, şikayetleri hafifletir.
Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu olan ve arılar üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, bal üzerine çalışmalar yaparken, sirkesini üretme fikrinin akıllarına geldiğini belirtti. Sonrasında araştırma ve denemelere başladıklarını aktaran Dülgeroğlu, 3,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda bal sirkesinin hazır hale geldiğini dile getirdi. “Damarlarda temizlik yapıyor” Dülgeroğlu, bal sirkesinin en önemli özelliğinin, vücudu temizlemesi olduğunu belirterek, “Sirke vücuda alındığı zaman, vücuttaki sularla birleşir. Böylece alkali ortamlar oluşur ve hücre duvarları arasındaki geçirgenlik artar. Dolayısıyla, vücut içindeki bütün dolaşım sistemleri, çok rahat bir dolaşıma tabi tutulur. Böylece vücut içinde atılamayan ve biriken maddeler, ter yolu ve idrar yollarıyla dışarı atılabilir. Yani diyebiliriz ki, damarların içinde temizlik yapıyor.” ifadesini kullandı. Sirkenin, sinir sistemleri üzerinde de çok etkili olduğunu anlatan Dülgeroğlu, “Sirke, beyin için de çok yararlı. Bağırsakların ve mide duvarlarının temizlenmesinde de çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi.
(Haber Gezegen)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR