Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIĞIN ÖNEM VE FAYDALARI

ARICILIĞIN ÖNEM VE FAYDALARI
10.03.2017 / 11:59
ARICILIK NEDİR?
Arıcılık, dar ve mahdut gelirli vatandaşların geçimini kolaylaştıracak, her yaştaki çiftçi, memur, emekli, esnaf ve din adamı ve bilhassa öğretmenlerin boş vakitlerini kıymetlendirecek, tatillerini hoş geçirecek, faydalı, zevkli tatlı bir meşgaledir.
ARICILIK AZ EMEK VE MASRAF İSTER:
Arıcılık, ziraatin türlü şubeleri içinde; yatırılan sermaye ve verilen emeğe karşılık, en kısa zamanda en çok kâr getiren bir ek meslektir.
Hayatınız boyunca kullanabileceğiniz ve hatta evlatlarınıza en gelirli bir miras olarak bırakabileceğiniz 1 arılı fenni kovanı temin etmek için, bir defaya mahsus olmak üzere yapacağınız 200-300 liralık masraf yeterlidir.
Günde 8-10 saat mesaisi olan her kimsenin, bu mesai dışındaki boş saatleri ile hafta tatillerinin birkaç saati, 30 arı ailesinin bakımına yeter de artar bile.
ARICILIK AZ YER İSTER
Bahçenizin bir köşesi, kümesinizin, kömürlüğünüzün üzeri, balkon, pencere önü, çatı arası, komşunuzun, dostunuzun bahçesinde 1 duvar dibi her zaman arı yerleştirmeye kâfi gelebilir.
Arıcılık aletleri de çok sade ve mahdut şeylerdir.
ARICILIK ÇOK KÂRLI BİR İŞTİR
Bir arı ailesi, mahalli şartlar ve mevsimin gidişine göre en az yılda 5-10 kilodan tutunuz, 50-80 ve hatta 100-120 kilo bal verir.
Türkiyemizde, bilgi, ihtimam, sabır ve sebatla yapılan fenni arıcılıkta, SENELERİN ve KOVANLARIN ortalaması olarak bal verimi, bir kovandan 20-30 kilodan aşağı düşmez.
Her devirde bir kilo tereyağına eşit olarak kilosu 15-20 liradan aşağı satılmadığına göre, beher kovanının yıllık gelirini siz kaleme vurunuz.
Arz sathında, 1 metre karenin dörtte birinden daha az yer işgal eden 1 fenni kovanın, senede sağlayacağı 300-600 lirayı, hangi kültür arazisinin bir dekarı verebilir?
YALNIZ BAL MI? YA ARI SÜTÜ...
Son yıllarda, arının insanlara verdiği baldan çok daha kıymetli bir hayati cevher de bahşettiği öğrenilmiştir. İnsan bünyesi üzerindeki fiziki, ruhi ve hormonal tesirleri en ufak bir şüpheye yer bırakmayan bu madde ARI SÜTÜ’dür.
Kovanlardan alınması baldan daha kolay olan ARI SÜTÜ’nün tazesinin 1 gramı, bugünkü rayiçle 50-100 liraya satılmaktadır.
İlkbaharı her köşesinde arılar için çok elverişli geçen güzel yurdumuzda 1 kovandan senede 5 gram ARI SÜTÜ istihsal etmek de mümkündür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR