Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN TARIM ÜRÜNLERİNİ ARTTIRMADAKİ ÖNEMİ - 1 -

ARILARIN TARIM ÜRÜNLERİNİ ARTTIRMADAKİ ÖNEMİ - 1 -
13.03.2017 / 11:58
Amerika ve Almanya’da yapılan denemeler, arıların bitkilerin döllenmesini temin etmek suretiyle ziraata sağladığı faydanın, bize verdiği bal ve balmumu mahsulünden 7 misli daha değerli olduğunu göstermiştir.
Arılar nektar ve polen toplamak için çiçekten çiçeğe kondukça, bacaklarına depo ettikleri ve gövdelerine yapışan çiçek tozlarını diğer çiçeklere aşılamak sureti ile, gerek ağaçların, gerek sebzelerin, gerekse diğer bir çok bitkilerin döllenmesine, dolayısıyla da meyve tutmasına sebep olurlar.
Bir arının kursağını bir defa nektar doldurmak için, ortalama 1500 çiçeğe konduğu ve bir yüksük dolusu bal yapmak için de, arının 600 defa kursağını doldurup boşaltması, yani 90.000 çiçeğe konması gerektiğinin hesaplandığı nazara alınırsa, arıların bitki döllenmesindeki rolü daha iyi anlaşılmış olur.
Arıların çiçekleri ilhakı bakımından, diğer yabani yaşayan böceklere nazaran en büyük özellikleri, bunların daimi surette aynı çiçekleri ziyaret etmelerinden ileri gelmektedir. Çünkü arılar sabahtan hangi çiçekten nektar veya polen toplamaya başlarlarsa, o gün akşama kadar daimi surette o çeşit çiçekler üzerinde dolaşırlar.
İlim adamlarından Zander’in yapmış olduğu tecrübelere göre, ağaçları ziyaret eden böceklerin %75’i bal arılarıdır. Ve elde edilen neticelere göre de balın kıymeti (1) ise, arıların meyve ağaçlarının çiçeklerini döllemeleri suretiyle meydana getirdikleri fayda (10) dur.
Meyve bahçelerinde arıların ilhakı sağlamak suretiyle temin etmiş oldukları kârın, bal hasılatından (10) defa daha fazla olması apaçık göstermektedir ki; meyve bahçelerine arı konulması daima meyvecinin kârınadır ve buna meyvecilikte şiddetle ihtiyaç vardır.
12 Mayıs 1953 tarihli Cumhuriyet gazetesinin verdiği bir habere göre de, İngiliz meyvecileri, baldan ziyade arıya ehemmiyet vermektedirler. İngilizler, ağaçların çiçeklenme devresinde yüksek fiyatla arı kovanları kiralayarak meyveliklerine koymaktadırlar.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR