Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN TARIM ÜRÜNLERİNİ ARTTIRMADAKİ ÖNEMİ - 2 -

ARILARIN TARIM ÜRÜNLERİNİ ARTTIRMADAKİ ÖNEMİ - 2 -
14.03.2017 / 12:20
İstanbul Teknik Ziraat Müdürü Sayın Necati Arat’ın Çiftçi Dergisinin 3. sayısında, “Ağaçlarımıza Bol Meyve Verdirmenin Sırrı” başlıklı yazılarında da belirttikleri üzere, İtalyan alimlerinden birisi, yanyana bulunan iki elma ağacından birisini çiçeklenme zamanında tamamen bir çadır içine alıyor, hiçbir arı, kelebek ve rüzgar giremiyor. Kendi kendine dölleniyor. Neticede çadır içine konan ağaçtan 20 kilo meyve alındığı halde, serbest bırakılan ağaçtan 400 kilo elma alınıyor.
Bitkilerdeki rüzgarlarla döllenme hadisesi tamamen tesadüfi ve bal arılarından gayri böcek ve yabani arılarla yapılan döllenmeler ise çok cüzidir.
Ağaçların çiçek açmış olduğu ilkbaharda, çiçekten çiçeğe dolaşan böcekler ve kışı döllenmiş bey arıları ile geçiren yabani arılar azdır. Bal arıları ise, kışı koloni halinde asgari 5000-20000 mevcutla geçirdiklerinden ve süratle çoğaldıklarından, çiçeklerin açtığı devrede fazla sayıda bulunmakta ve çiçek tozu taşıma bakımından da şüphesiz ki en değerli olmaktadırlar.
Arıcılık kitaplarında her ne kadar arıların 3 ila 5 ve çok kurak senelerde hatta 15 kilometre uzaklara gidebileceği yazılı ve meyve bahçeleri çevresindeki bu kadar mesafelerde arı kovanlarının bulunacağı nazara alınarak, meyve ağaçlarının bal arıları tarafından mutlaka ziyaret edileceği hatıra gelirse de, maalesef arıların uçacakları mesafe hakkında kati bir rakam vermeye imkan yoktur ve bu mesafenin azalıp çoğalmasının, havanın gidişi ve arazinin düz veya arızalı oluşu ve arıların en yakın mesafeden kovanlarına nektar taşımaları sevki tabiisi sebebiyle büyük değişikliğe uğradığı da bir hakikattır.
Bu mevzuda Kobel ve Schachaft tarafından meyve bahçelerinde yapılan denemeler, umumiyetle kovanlarla ağaçlar arasındaki mesafenin 600-800 metreyi geçmemesi icap ettiği ve hatta gayri müsait giden serin ve rüzgarlı mevsimlerde bu mesafenin bile bazen fazla olduğu tespit edilmiştir.
Bu bakımlardan meyve bahçelerinin, uzak yerlerdeki arılar tarafından döllenmesini tesadüfe bırakmak doğru değildir. Bir hektarlık (10 dekarlık) meyve bahçesine 1-3 kovan hesabı ile, ağaçların çiçek açtığı devrede kuvvetli arı aileleri bulundurmak elzemdir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR