Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TEKİRDAĞ HİZMET GÖNÜLLÜLERİ DERNEK BAŞKANI SAMİ DURAK:
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ MUHTAR ADAYI SEVCAN ALP:
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN BAŞ ÜRÜNÜ BAL NEDİR?

ARILARIN BAŞ ÜRÜNÜ BAL NEDİR?
15.03.2017 / 12:11
Arıların hazırladığı bal, lezzetli, besleyici ve şifa verici önemli bir besin maddesidir. Arılar bunu, türlü çiçeklerin (Nektar) bal özü denilen tatlı sularını emerek yaparlar. İnsan­lar çok eski çağlardan beri, arıların bu tatlı besin kaynağını bularak faydalanmışlardır.
Balda, çeşitli çiçeklerden alınmış güzel kokulu reçineler, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor gibi madensel tuzlar, azotlu maddeler, B kompleksi, A, C, K, gibi vitaminler ile sindirimi gayet kolay olan meyve ve üzüm şekeri vardır. 100 gram bal, insan bünyesine 325 kalori verir.
SAĞLIK BAKIMINDAN BAL
Bal, insan bünyesi için en mükemmel bir kuvvet ve kudret kaynağıdır. Bu sebeple gelişme çağındaki çocukların zayıf kimselerin, zafiyet geçirenlerin beslenmesinde ve her türlü sportif yarışa çıkanların enerji ve başarı kazanmasında önemli bir yer tutar.
Bal, kansızlık barsak iltihabı, iskorbüt gibi hastalıklara uğrayan ve vaktinden önce doğduğu için gelişmesi geri kalan küçük çocuklara sütle karıştırılarak verilir. Bal, derhal kana karışıp kuvvet verdiği için şeker hastalarına da verilebilmektedir.
Barsakları yumaşatıcı özelliğinden başka on iki parmak bağırsağındaki ülserlere de iyi geldiği bilinmektedir.
Ameliyatlardan sonra kalbin zayflaması, tansiyonun düşmesi ve hastanın birden bire fenalaşması gibi hallerdeki tehlikeyi, Fransızlar damardan bal enjekte etmek suretiyle, diğer tedavi çeşitlerinden çok daha iyi etkili sonuç aldıklarını müşahede etmişlerdir.
Difteri, boğmaca, kızıl, kızamık, balın içindeki sıcaklık verici maddeler ve mikrop öldürücü hassa sebebiyle süratle önlenmektedir.
Balın boğaz iltihaplarına, nezle, grip, damar sertliği ve romatizmaya karşı koruyucu ve iyi edici özellikleri tıpça da kabul edilmektedir.
Bal şırıngası ile yapılan deneylerde, kalp adalesinin daha iyi beslendiği, damarların genişlediği ve kan dolaşımının kolaylaştığı anlaşılmış ve bu hassası dolayısıyla “enfarktüs ve anjin puatrin” gibi kalp hastalıklarında da bal çok büyük önem kazanmıştır.
Balın, sarhoşları kısa zamanda ayıltarak rahata kavuşturma özelliğide bilinen bir gerçektir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR