Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SÜZME BAL MI, PETEKLİ BAL MI YİYELİM?

SÜZME BAL MI, PETEKLİ BAL MI YİYELİM?
17.03.2017 / 11:52
Petekli bal, göze hoş görünür, iştahayı celbeder ve hileli olup olmadığı hususunda alıcıya pek endişe vermez.
Bununla beraber, petekli bal içindeki bal mumunun hiçbir gıdai değeri olmadığı, sindirim cihazında hiçbir değişikliğe uğramadan dışarı atıldığı ve hatta çocukların barsaklarına yapışarak, solucanların çoğalmasına ortam hazırladığı bir gerçektir.
Bu sebeple balı petekli olarak yemek bir israftır. Mabetleri nurlandırmasından tutunuz da, sanayin türlü kollarında ve bahusus modern arıcılıktaki değerinden ötürü, bu şekilde balmumunu ziyan etmek günahtır ve milli servetin heder edilmesidir. Temel petek bahçesinde de geçeceği üzere, fenni arıcılıkta bir kilo mum, 25 kilo bala bedeldir. Bundan dolayıdır ki, birkaç seneden beri Rusya ve Romanya’da, balın petekli olarak yenmesi, satılması, kısıtlanmış yasaklanmıştır.
HER GRENÜLEŞMİŞ BAL HİLELİ DEĞİLDİR
Santrifuj makinesinden geçirilmiş süzme bal her bakımdan daha faydalıdır.
Halkımız çok yanlış bir gelenek olarak, şekerlenmiş süzme bala, hileli nazarı ile bakar. Halbuki, hakiki, hilesiz süzme ballar da, toplandığı çiçeğin nevine, muhafaza edildiği yer ve kapların özelliğine göre bir gün ile bir kaç ay arasında değişmek üzere şekerlenirler.
Balın grenule olması, yani şekerlenmesi, balın terkibini değiştirmez, 60 derecelik bir ısıda, şekerlenmiş bal yine eski halini alır.
Çok ince zerrecikler halinde kremalaşmış yayla balları, dünyanın en makbul ve en leziz ballarıdır. Arıcılıkta çok ilerlemiş ülkelerde süzme bal, özel ambalajlarda şekerlendirilmiş olarak piyasaya arz edilmektedir.
Granülleşmeyen ballar, ya içerisine fazlaca glikoz katılmış olan karışık ballar, yahut da %3’ten daha az sakkaroz ihtiva eden balsıra ballarıdır.
ŞEKER YERİNE BAL YİYİNİZ
Malum, şeker endüstri mahsulüdür. Tasfiyesi ve beyazlatılması için içerisine kimyevi maddeler katılmıştır. Kalori sağlamaktan başka hayati cevherleri yoktur. Şekerin fazla verilmesi çocuklarda ishallere, yaşlılarda damar sertliği, beyin kanaması ve çeşitli sinir illetlerine yol açar. Karaciğeri yorar.
Bal ise, tanrının insanlara bir lütfu, hediyesidir. Hazmı çok kolay olduğu gibi, terkibi çok zengindir. Fenni bir surette süzülerek dinlendirilmiş bal, şekerin kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Balın, her hususta şekerden daha faydalı olduğunu anlayan bazı memleketlerde şeker yemiyenler cemiyetleri kurulmuştur.
7000 YIL EVVEL BAL
Napoli’nin kırk kilometre kadar uzağında, Postum arkeolojik bölgesinde bulunan vazolar içinde 2600 yıl önce elde edilmiş ballar çıkmıştır. Ele geçirilen vazolar Millattan evvel 6. asra ait bir Yunan mabedinin salonunda bulunmaktadır. Duvarları kaplayan büyük kalker taşların sebep olduğu daimi serinlik içinde bu vazolara takriben 2600 yıl önce doldurulmuş olan bal esas unsurlarını kaybetmeksizin koyu bir hamur halinde durmaktadır.
Mısır piramitlerindeki resimler ve Anadolu Hitit kalıntılarındaki aletlerden, insanların 7000 yıl evvel bile arı besledikleri, bal yedikleri anlaşılmaktadır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR