Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

POLEN “ÇİÇEK TOZU” NEDİR? - 1-

POLEN “ÇİÇEK TOZU” NEDİR? - 1-
21.03.2017 / 12:12
Polen, çiçeklerin erkek organı başçıklarında bulunan toz halindeki bir maddedir. Bilhassa ilkbaharda kovana giren arılara bakılınca bunların mühim bir kısmının arka ayaklarında sarı, kırmızı, gri ve mor rengin muhtelif tonlarında renk renk yumak yumak taşıdıkları bu madde, bir protein, amino asitler, karbonhidrat ve vitaminli maddeler hazinesi olup, arılar bunu ballar karıştırmak suretiyle yavruların beslenmesinde kullanırlar.
Her çiçeğin verdiği Polen’in özel bir rengi, şekli ve lezzeti vardır.
Bir yavrunun beslenmesi için 145 miligram çiçek tozuna ihtiyaç vardır. Bir petek gözünün çiçek tozu ile dolması için 15-20 arının polen getirmesi veya bir arının 15-20 defa uçuş yapması gerekir. Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında kuvvetli bir arı ailesinin kovanına taşıdığı çiçek tozu miktarı 40-50 kiloyu bulur.
Arıların petek gözlerine, kafaları ile bastıra bastıra depo ettikleri çiçek tozlarını bilhassa yavrulu çerçevelerin bitişiğindeki çerçevelerde ve petekteki yavrulama alanının hemen kenarlarında görmek mümkündür.
Yeni petek gözlerini inşa edebilmeleri için arılar bol miktarda çiçek tozunu balla yemek mecburiyetindelerdir. Arıların ilkbaharda ve bal toplama mevsiminde çok miktarda, yazın kurak zamanlarında ise pek az miktarda petek kabartabilmeleri veya yapabilmeleri, çevredeki çiçek tozu kaynaklarının az veya çokluğu ile çok yakından ilgilidir.
Bitki çiçeklerinin döllenmesi ile çiçek tozu kaynakları azaldığından, petek inşası ile beraber yavrulama duraklar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR