Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

POLEN “ÇİÇEK TOZU” NEDİR? - 2-

POLEN “ÇİÇEK TOZU” NEDİR? - 2-
22.03.2017 / 12:19
Çiçek tozunun bu değerinden ötürü, arıcılar çiçek tozunun yerini tutması için, süt, yumurta sarısı, un ve bilhassa soya fasulyesi unu, ekmek ve bira mayası gibi maddelerden suni polen hamurları yapmayı düşünmüşlerdir. Özel surette yapılması gereken soya fasulyesi unu maalesef memleketimizde yoktur ve bu sene Ankara Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsü dahi, deneme kovanları için temin edememiştir.
Eğer ilkbaharda poleni çok az olan bir bölgede iseniz, her kovana 1-2 çerçeve polen saklamak çok faydalı bir tedbirdir. Çünkü arılar poleni bala tercih ederler.
İlkbaharda noksan kalan balın yerine, şurup vermek her zaman mümkündür. Fakat, polenin tam manasıyla yerini tutacak bir madde yoktur ve arılar sürfelerini polensiz büyütemezler.
İlkbaharda arılara polenli çerçeveleri verirken bir müddet ılıkça bir suya sokup vermelidir ki, çiçek tozlarını daha kolaylıkla boşaltıp alabilsinler.
SAĞLIK BAKIMINDAN POLEN
Arıcıların uzun ömürlü olmasını, arının bal ve iğnesinden çok, satışa gelmiyen siyah petekli çiçek tozlu balları, kendilerinin yemesine hamlederler. Kovandaki yavrulama alanının bitişinde olan, bu kara peteklerde, arıların kış sonu için depo ettiği polen olup, bozulmaması için arılar 2/3 kadar doldurdukları petek gözünün üzerini de balla doldurup sıralarlar. Polen tuzaklarında toplanan çiçek tozlarının da barsak iltihaplarına, müzmin ishale, çocukların bünyevi gelişmesine, zayıflığa karşı kullanıldığı belirtilmekte ve balın değeri bir ise B kompleksi vitaminler bakımından çiçek tozunun değerinin ortalama 214 olduğu ilave edilmektedir.
22.9.1968 tarihli Hürriyet Gazetesinin pazar ilavesinden aldığımız şu haber de bu konuda hayli ilgi çekicidir.
24 punto ile verilen ve “Arıların ışık tuttuğu bir gerçek” “Gençlik iksiri: Polen tozu”, “Bir nevi çiçek tozu olan polenden yapılan çeşitli haplar sayesinde insan bir çok hastalığı attığı gibi gençliğindeki zindeliği kazanıyor” “İsveç’te bulunan “iksir” bütün dünyayı şaşırttı” başlığını taşıyan yazıdaki şu paragrafta, burada kayda değer.
“Polen tozundan imal edilen haplar zararlı olmadığı için piyasaya sürülmesine izin verilmiştir ve bugün bu hapların birçok hastalıklara da iyi geldiği anlaşılmıştır. Kolit, prostat, böbrek ağrıları, karaciğer iltihapları gibi. Polen tozu zindelik kazandırdığı gibi, ruhi hastalıklara da iyi geliyor. Kısa bir zaman içinde insan bambaşka oluyor. Arterioskleroz gibi tedavisi güç hastalığa bile iyi gelen polen, cilt hastalıklarında en çok başvurulan şeylerden biri olmuştur.”
NOT: Kitabımız daha çok, arıcılığın teknoloji kısmını aldığından bu konuya geniş yer vermedik. Polenin yapısı ve özellikleri hususunda yurdumuzda çıkan eserler içinde en geniş malumatı Sayın Cemalettin Şenocak’ın 1963’te çıkan Kolay Arıcılık adlı eserinin 205-212’nci sayfalarında bulacağınızı ilave etmekten zevk duyarım.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR