Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL POLEN VEREN BAZI BİTKİLER

BAL POLEN VEREN BAZI BİTKİLER
23.03.2017 / 11:47
İlkbahar’da: Söğüt, Akasya, Funda, At kestanesi, Hasır Otu, Portakal, Kızılcıklar, Kavak, Nergis, Zeytin, Karahindiba, Dişbudak, Akçaağaç, Ceviz, Haşhaş, Filbahri
Yaz’da: Ihlamur, Acıbaklalar, Fiğ, Katırtırnağı, Fare kulağı, Böğürtlen, Gülhatmi, Yabani Hardal, Haşhaşlar, Sığır kuyruğu, Engerek otu, Orkide, Dut, Ebegümeci, Hatmi, Pamuk, Kavun, Karpuz, Hıyar, Kabak, Ligistrum.
Sonbahar’da: Hodan, Kibrit otları, Fare kulağı, Sarmaşık
İLKBAHARDA ARILARIN POLEN İLE BESLENMELERİ:
Arılardan çok bal üretiminin ilk ve en önemli şartı, onları bölgenin bal toplama mevsimine en yüksek mevcutla çıkarmaktır.
Bunun için bilhassa ilkbaharda, yeni yetişen yavrulara, ihtiyaçları olan protein ve vitaminleri bol miktarda vermek gereklidir. Bol besin geldiğini hisseden işçiler, anayı daha çok yumurta bırakmaya mecbur ederler.
Yavruların çoğalması için, kovanda bol miktarda bal bulunması yeterli değildir. Onların polen (çiçek tozu)na da ihtiyaçları vardır. Şubat ve Mart ayında çiçeklenmeye başlayan bazı bitkilerde bol polen bulunursa da, ekseriya arıların bunları toplayabilmesine hava şartları müsaade etmez. Durum böyle olunca, arılara çiçek tozuna ek veya onun yerini tutabilecek bir maddenin verilmesi gerekir. Bu maddeye polen hamuru diyoruz.
Polen hamuru: 3 kısım yağı alınmış ve kavrulmuş soya fasulyesi unu, 1 kısım kuru bira mayası ve bir kısım da yağsız süt tozu karışımı ile yapılır.
Şayet, saf ve kuru bira mayası temin edilemezse daha, az etkili olmakla beraber bir kısım süt tozu ve 4 kısım soya unu karışımı ile de hazırlanabilir.
Çiçek tozu yemini bir nevi şeker haline getirip arılara yedirmek en kolay bir şekildir.
İki ölçü şekeri bir ölçü kaynar suda eriterek elde edilen şerbetin kilosuna, yarım kilo kuru yem karıştırmalıdır.
Ekmek hamuru kıvamını alan bu karışım, kalın açılmış bir yufka şeklinde kovanın çerçeveleri üzerine (yani örtü tahtaları altına) sarılır.
Yarım kilo kuru çiçek tozu yemi 4 arı ailesine yeter. Bu miktar yem bir defa beslemek içindir.
Polen hamurunu 10’ar gün ara ile güzel şubat günlerinden sonra 3 ilâ 6 defa arılara vermelidir.
POLEN HAMURU İÇİN BİR SORU VE CEVABI:
Maalesef yurdumuzda yıllardır temini mümkün olmayan, soya fasulyesi unu kullanmadan, onun yerine başka bir madde ikame ederek polen hamuru hazırlanıp hazırlanamıyacağı hususunda, kitabımızda neşretmek üzere Tarım Bakanlığı Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsünden istediğimiz malûmata cevap olarak, aldığımız yazı aşağıdadır.
NİZAMETTİN KAYRAL
P. K. 551 İSTANBUL
İlgi: 11.9.1968 tarihli yazınıza:
İlkbaharda bal arılarına bilhassa protein temin etmek amacıyla verilen kek veya polen hamurları Soya fasulyesi unu ile hazırlanmaktadır.
Aşağıda terkibi verilen kekten ilkbahar mevsiminde kovan (aile) başına 1 kg. civarında verilmesi, ailenin çabucak gelişmesine ve fazla mahsul vermesine vesile olmaktadır.
Kekin hazırlanmasında, pollen, Soya Unu Toz Şeker kullanılmaktadır.
1,5 kg. pollen bir miktar sıcak su ile yumuşatılarak yoğrulur, bu hamur 10 kg. toz şeker 10 kg. sudan yapılmış şeker şurubuna konur. Kek fazla yumuşak olduğu takdirde su miktarı azaltılabilir.
Hazırlanan kek erken ilkbaharda çerçeveler üzerine konarak arılara yedirilir.
Bilgilerinizi rica ederim.
Avni Başdoğan Müdür
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR